Minister spraw zagranicznych Niemiec: Rosja musi strategicznie przegrać wojnę

2022-06-02 07:19 aktualizacja: 2022-06-02, 10:22
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock została zapytana w programie niemieckiej telewizji publicznej "Markus Lanz" o ostrożne wypowiedzi kanclerza Olafa Scholza, że Rosja nie może wygrać wojny. W odpowiedzi szefowa niemieckiej dyplomacji sformułowała cel wojny i w tej sprawie poszła o krok dalej niż kanclerz stwierdzając, że: "Ukraina musi wygrać tę wojnę".

"Oczywiście Rosja nie może wygrać tej wojny, musi ją strategicznie przegrać" - zadeklarowała niemiecka minister.

Rosja, jej zdaniem, łamie prawo międzynarodowe: "Chcą zniszczyć pokój na Ukrainie. Dlatego Ukraina nie może przegrać w żadnych okolicznościach - to znaczy: Ukraina musi wygrać" - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ.

Wojna na Ukrainie trwa już od ponad trzech miesięcy, a może trwać jeszcze dłużej - ostrzegła Baerbock.

Putinowi, oceniła, nie udało się osiągnąć celu, jakim było zajęcie Ukrainy, więc obecnie cele Rosji uległy zmianie . "Są teraz w pełni skoncentrowani na Donbasie, prowadząc wojnę na wyniszczenie" - zauważyła Baerbock.

"Prezydent Rosji Putin chce kontynuować tę wojnę w brutalny sposób przez najbliższe tygodnie i miesiące" - oceniła Annalena Baerbock. "Nie może być tak, że w pewnym momencie powiemy: nie możemy i nie chcemy już tego robić. Nie wolno nam porzucić Ukrainy, bo wtedy Putin by wygrał".

Zdaniem niemieckiej polityk jedynie prezydent Rosji może zakończyć tę wojnę i skonstatowała: "Gdyby (Putin - PAP) przestał bombardować, ta wojna by się skończyła, wtedy Ukraina mogłaby żyć w wolności i pokoju".

Komentując nasilającą się krytykę dotyczącą zbyt odległych terminów dostaw uzbrojenia dla Ukrainy, która ostatnio pojawiła się zwłaszcza ze strony opozycyjnej CDU/CSU, Baerbock zaapelowała: "Wszyscy musimy działać razem, zamiast obarczać się winą". Zarówno w rządzie niemieckim, jak i w UE oraz NATO podejmowano wspólne działania. Jak powiedziała, szczególnie w rządzie niemieckim codziennie sprawdzane są możliwości zwiększenia tempa dostaw broni - "z uwzględnieniem odpowiedzialności, że stawką jest wojna".(PAP)

kgr/