Wbrew wcześniejszym nadziejom królowa, mająca od pewnego czasu problemy z poruszaniem się, nie obserwowała na żywo Trooping the Colour, czyli parady wojskowej wraz z przeglądem wojsk, która odbywa się w oficjalne urodziny monarchy.
W paradzie, w której wzięło udział ponad 1200 żołnierzy, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych, uczestniczyli także - czynnie, jadąc konno - następca tronu książę Karol, księżniczka Anna oraz książę William.
Tym niemniej to pojawienie się rodziny królewskiej na balkonie Pałacu Buckingham - po raz pierwszy od 2019 roku - było najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia głównych obchodów 70-lecia panowania Elżbiety II. Zgodnie z wcześniej ogłoszoną decyzją, na balkonie nie było trzech członków rodziny, którzy z różnych powodów wycofali się z czynnego udziału w jej życiu - średniego syna królowej księcia Andrzeja oraz jej wnuka księcia Harry'ego wraz z jego amerykańską żoną, księżną Meghan.
Na balkonie pojawiło się 18 członków rodziny królewskiej, którzy obserwowali stamtąd przelot samolotów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych - nad Pałacem Buckingham. Wśród nich było 15 myśliwców Typhoon, które przeleciały w szyku tworzącym na niebie liczbę 70 oraz samoloty z jednostki akrobacyjnej Red Arrows, które pozostawiły za sobą czerwone, białe i niebieskie smugi.
Największy entuzjazm zgromadzonych przed Pałacem Buckingham wywołało pojawienie się Elżbiety II, ale częściowo uwagę fotoreporterów skradł stojący obok monarchini czteroletni książę Louis, najmłodszy syn księcia Williama i księżnej Kate, który w trakcie przelotu samolotów zasłaniał sobie uszy dłońmi.
96-letnia Elżbieta II pojawiła się na balkonie także pół godziny wcześniej, aby w towarzystwie księcia Kentu Edwarda obserwować salut armatni na jej cześć.
Królowa była w czwartek w tej samej bladoniebieskiej sukience, w której jest ubrana na opublikowanym w środę wieczorem jubileuszowym portrecie wykonanym w Windsorze przez fotografa Ranalda Mackechnie.
Jeszcze w czwartek wieczorem przed Pałacem Buckingham oraz w 2000 innych miejsc w całej Wielkiej Brytanii oraz w jej terytoriach zamorskich zapłoną sygnały świetlne, tworząc łańcuch mający być symbolem jedności. Centralne obchody Platynowego Jubileuszu Elżbiety II potrwają do niedzieli.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
bjn/ ap/