Poczta Polska upamiętni Jana Olszewskiego emisją okolicznościowego znaczka

2022-06-03 15:32 aktualizacja: 2022-06-03, 15:42
Znaczek został zaprezentowany w piątek podczas konferencji "Polski program niepodległościowy: geneza i przyszłość" w Sejmie. Fot. PP
Znaczek został zaprezentowany w piątek podczas konferencji "Polski program niepodległościowy: geneza i przyszłość" w Sejmie. Fot. PP
Poczta Polska wyemituje okolicznościowy znaczek upamiętniający zmarłego w 2019 r. Jana Olszewskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, działacza opozycji antykomunistycznej w okresie PRL i premiera RP w latach 1991-1992.

Znaczek został zaprezentowany w piątek podczas konferencji "Polski program niepodległościowy: geneza i przyszłość" w Sejmie przez prezesa zarządu Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota.

"Najnowsza emisja filatelistyczna poświęcona Janowi Olszewskiemu jest naszym skromnym, pocztowym podziękowaniem za lata służby Polsce, za wytrwałość, determinację i poświęcenie. Biografia bohatera naszego znaczka to istna księga zasług, które określić można konsekwentną walką o wolną i suwerenną Polskę. Jan Olszewski stał się jedną z ikon sprzeciwu wobec komunistycznego bezprawia oraz wpływów funkcjonariuszy i aparatczyków na życie publiczne już po upadku PRL" - powiedział Zdzikot.

Nakład ma wynieść 100 000 egzemplarzy

Emisja znaczka upamiętniającego Olszewskiego przewidziana jest na 4 czerwca; jego nominał to 4,50 zł, a nakład ma wynieść 100 000 egzemplarzy. Jak poinformowała Poczta Polska, na znaczku pocztowym przedstawiono zdjęcie Jana Olszewskiego na tle barw biało-czerwonych oraz budynku Sejmu RP. Na datowniku przedstawiono faksymile Jana Olszewskiego.

Jan Olszewski urodził się w 1930 r. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie ukończył studia prawnicze i pracował jako adwokat, zaangażował się w działalność opozycji antykomunistycznej - m.in. udzielał pomocy prawnej represjonowanym i sądzonym robotnikom oraz działaczom opozycyjnym.

W 1976 r. był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników, brał udział w tworzeniu NSZZ "Solidarności", w 1989 r. był uczestnikiem Okrągłego Stołu. Następnie związany był z Porozumieniem Centrum. W 1991 r. - w pierwszych całkowicie wolnych wyborach do Sejmu - uzyskał mandat posła, w grudniu tego roku został desygnowany na premiera RP. Jego rząd przetrwał do nocy z 4/5 czerwca 1992 r., kiedy Sejm wyraził wobec niego wotum nieufności.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

gn/