O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Media: zwodowano trzeci lotniskowiec chińskiej armii

W stoczni Jiangnan w Szanghaju uroczyście zwodowano w piątek lotniskowiec Fujian, trzeci tego rodzaju okręt w marynarce chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) i pierwszy w całości opracowany i zbudowany w Chinach – podały państwowe chińskie media.

Drugi chiński lotniskowiec - Shandong. Fot.  Li Gang PAP/Photoshot
Drugi chiński lotniskowiec - Shandong. Fot. Li Gang PAP/Photoshot

Fujian, nazwany tak na cześć prowincji na wschodzie kraju, ma wyporność ponad 80 tys. ton i został wyposażony w elektromagnetyczne katapulty, które ułatwiają start samolotów – podał dziennik „Global Times”.

Kolejny krok w modernizacji chińskiego wojska

Agencja Reutera ocenia zwodowanie lotniskowca jako kolejny krok w modernizacji chińskiego wojska. Przywódca kraju Xi Jinping wzywał do budowy „marynarki wojennej światowej klasy”, a według komentatorów Chiny coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność wojskową na okolicznych morzach.

W najbliższym czasie mają się odbyć próby cumowania i testy systemów nawigacyjnych lotniskowca – podała stacja CCTV.

Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” ceremonia była dwukrotnie przekładana. Początkowo planowano ją na 23 kwietnia, gdy przypadała 73. rocznica utworzenia marynarki ALW, ale została odłożona z powodu surowego lockdownu covidowego w Szanghaju.

Uzbrojenie chińskiej marynarki

Na uzbrojeniu chińskiej marynarki znajdowały się dotąd dwa lotniskowce, które nie posiadają katapult, lecz rampy startowe. Pierwszy z nich został przez Chiny zakupiony jako nieukończony okręt budowany wcześniej dla marynarki ZSRR w Mikołajowie nad Morzem Czarnym. W oparciu o jego konstrukcję w Chinach zbudowano potem drugi lotniskowiec, Shandong.

Zdaniem większości ekspertów zrównoważenie potęgi amerykańskich lotniskowców zajęłoby Chinom dziesięciolecia, jednak postępy w budowie ich własnych okrętów oceniane są jako źródło prestiżu dla Pekinu, który według wielu analityków chciałby podważyć pozycję wojskową USA w regionie.(PAP)

mj/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

    Będzie porozumienie USA z Chinami w sprawie ceł?

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Victor Kovalchuk

    Ukraina nałożyła sankcje na Chiny. Które przedsiębiorstwa są na liście?

  • Rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian Fot. PAP/EPA/JESSICA LEE

    Chiny odrzucają oskarżenia Zełenskiego o dostarczanie broni Rosji

  • Li zajmował szereg stanowisk w resorcie handlu. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Chiny. Powołano nowego przedstawiciela ds. negocjacji handlowych

Serwisy ogólnodostępne PAP