Rekomendacja KE to „pierwszy krok na drodze do członkostwa w UE, który z pewnością przybliża nasze zwycięstwo” – ocenił Zełenski, dziękując przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i wszystkim innym członkom Komisji za „historyczną decyzję”.
„Oczekuję pozytywnego wyniku od EUCO (Rady Europejskiej) w przyszłym tygodniu” – dodał prezydent Ukrainy.
I commend the positive @EU_Commission Conclusion on 🇺🇦’s candidate status. It’s the 1st step on the EU membership path that’ll certainly bring our Victory closer. Grateful to @vonderleyen & each EC member for a historic decision. I expect the positive result from #EUCO next week.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 17, 2022
Rada Europejska decyduje ostatecznie o nadaniu statusu państwa kandydującego do UE.
Zełenski: jesteśmy o krok od początku pełnej integracji z UE
Ukraina jest o krok od pełnej integracji z Unią Europejską - oznajmił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Poinformował też o uwolnieniu z niewoli ukraińskiej wolontariuszki uprowadzonej w marcu w Mariupolu.
Zełenski ocenił, że Ukraina jest o "krok od początku pełnej integracji z UE". Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE nazwał "historycznym osiągnięciem wszystkich, pracujących dla państwa".
Prezydent poinformował też na opublikowanym wieczorem nagraniu, że z niewoli udało się uwolnić ukraińską medyczkę, wolontariuszkę Julię Pajewską "Tajrę". Kobieta jest już w domu - dodał. "Tajra" trafiła do rosyjskiej niewoli w połowie marca w Mariupolu.
Zapewnił, że Ukraina będzie prowadzić działania, by uwolnić wszystkich więzionych.
Przypomniał, że w piątek ukraiński rząd wprowadził obowiązek wizowy dla rosyjskich obywateli od 1 lipca. "Rosja sama zrobiła wszystko, żeby zniszczyć wszelkie związki z Ukrainą. A my robimy wszystko, by jak najsilniejsze były nasze związki z Europą" - podkreślił prezydent Zełenski.
Do pozytywnej decyzji KE odniósł się na Twitterze także szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Jak poinformował, po wydaniu pozytywnej rekomendacji Komisja Europejska przekazuje krajowi plan działań, które trzeba wykonać, by rozpocząć negocjacje w sprawie akcesji.
„Nasze zadanie to zrobić wszystko maksymalnie szybko. Pracujemy” – zaznaczył Jermak.
We are grateful to the European Commission for having recommended 🇪🇺candidacy for 🇺🇦. Then, the Council of Europe should take the decision.
— Andriy Yermak (@AndriyYermak) June 17, 2022
The European Commission provides an action plan to be implemented to start 🇺🇦 accession negotiations. Our task is to do everything as quickly as possible. We are working.
— Andriy Yermak (@AndriyYermak) June 17, 2022
W odrębnym poście na Telegramie Jermak opublikował listę kroków, które powinna zrealizować Ukraina. To szereg zmian i reform, dotyczących m.in. sądownictwa, walki z korupcją, struktur ochrony porządku, dostosowania ustawy o mediach czy ustawy o mniejszościach narodowych. Powinna również zacząć działać uchwalona już ustawa „antyoligarchiczna”.
Prezydent Sandu: rekomendacja Komisji Europejskiej to silny sygnał wsparcia dla Mołdawii
"Rekomendacja Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Mołdawii statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej to silny sygnał wsparcia dla Mołdawii i jej obywateli" - napisała na Twitterze prezydent Mołdawii Maia Sandu
Strong signal of support for #Moldova & our citizens! @EU_Commission has recommended granting🇲🇩 the 🇪🇺candidate status on the understanding that additional efforts will be taken to advance on reforms already started. We’re committed to working hard &count on @EUCouncil’s support.
— Maia Sandu (@sandumaiamd) June 17, 2022
"Zobowiązujemy się do ciężkiej pracy i liczymy na wsparcie Komisji Europejskiej" - przekazała mołdawska prezydent. Dodała, że decyzja KE została wydana przy założeniu, że Mołdawia podejmie dodatkowe wysiłki, by przyspieszyć już rozpoczęte reformy.
Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do UE. W przypadku Gruzji szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że zasługuje ona na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie.
Rekomendacja to będzie podstawą do dyskusji na przyszłotygodniowym szczycie UE (23-24 czerwca). Ostateczną decyzję o przyznaniu państwu statusu kandydata do UE muszą jednomyślnie podjąć przywódcy krajów Wspólnoty. (PAP)
mj/an