Aby wyłonić te miasta, które są najbardziej przyjazne mieszkańcom i w których żyje się najlepiej, organizacja Economist Intelligence Unit każdego roku ocenia je pod kątem różnych czynników, w tym opieki zdrowotnej, wskaźników przestępczości, stabilności politycznej, infrastruktury, dostępu do kultury, rozrywki i terenów zielonych. W ciągu ostatnich dwóch lat na ocenę miast w dużej mierze wpływała sytuacja pandemiczna na świecie. Jak czytamy w podsumowaniu tegorocznego raportu: „w najnowszym badaniu wskaźnik uległ normalizacji, ponieważ ograniczenia zostały zniesione w wielu krajach”.
Najbardziej spektakularny awans dotknął Wiedeń, który zeszłoroczną 12. pozycję zamienił na pierwsze miejsce rankingu, zdobywając tytuł najbardziej przyjaznego do życia miasta spośród 173 ujętych w zestawieniu. Jak wskazuje raport, na ten awans zdecydowanie wpłynęło zniesienie pandemicznych ograniczeń, tym samym Wiedeń powrócił na pozycję, którą zajmował w roku 2018 i 2019. Stolica Austrii wyróżnia się przede wszystkim wysoką stabilnością polityczną, dobrą infrastrukturą, wspartą dobrze zorganizowaną opieką zdrowotną oraz powszechnym dostępem do kultury i terenów rekreacyjnych.
Na podium obok Wiednia, znalazły się również Kopenhaga i Zurych. Tuż za pierwszą trójką uplasowały się kolejno dwa kanadyjskie miasta Calgary i Vancouver. W dalszej części zestawienia ponownie wracamy do Europy – na pozycji szóstej znalazła się Genewa, a tuż za nią Frankfurt. Pozycja ósma to kolejny kanadyjski akcent, Toronto. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają kolejno Amsterdam oraz Osaka i Melbourne, które ex aequo zajęły miejsce 10.
Na samym dole zestawienie znalazł się Damaszek. Tu warunki życia pozostają najgorsze. Stolicę Syrii nieznacznie wyprzedza Lagos, który znalazł się na przedostatniej pozycji. O sprzyjających warunkach do życia nie mogą mówić również mieszkańcy miast Trypolis, Algier i Karaczi, które znalazły się w pierwszej piątce najniżej ocenianych miast.
Jak dowiadujemy się z podsumowania raportu, w tegorocznym badaniu nie uwzględniono stolicy Ukrainy, Kijowa, ze względu na trwającą od 24 lutego wojnę – obiektywna ocena jakości życia w tym mieście była niemożliwa. Trwający nieprzerwanie konflikt zbrojny wpłynął również na ocenę rosyjskich miast. Moskwa spadła o 15 miejsc w rankingu, Sankt Petersburg spadł o 13 miejsc. (PAP Life)
kgr/