Szef MFiPR: Światowe Forum Miejskie pokaże polską ścieżkę transformacji

2022-06-25 17:35 aktualizacja: 2022-06-26, 11:43
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Fot. PAP/Fot.PAP/Mateusz Marek
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Fot. PAP/Fot.PAP/Mateusz Marek
Światowe Forum Miejskie, które rozpoczyna się w niedzielę w Katowicach, pokaże m.in. polską ścieżkę transformacji, zarówno w wymiarze infrastrukturalnym, jak i społecznym - powiedział w sobotę w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Światowe Forum Miejskie, które rozpoczyna się w niedzielę w Katowicach, pokaże m.in. polską ścieżkę transformacji, zarówno w wymiarze infrastrukturalnym, jak i społecznym - powiedział w sobotę w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

W niedzielę w Katowicach rozpoczyna się Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) - organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" jest w dniach 26-30 czerwca 2022 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Po stronie polskiej Światowe Forum Miejskie przygotowują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice. Na briefingu zorganizowanym na dzień przed rozpoczęciem WUF minister funduszy zasygnalizował, że scenariusz Forum jest oparty w pewnym sensie na historii.

"Miasta w Polsce i Polska jako kraj zaczęły rozwijać się bardzo dobrze"

„To wydarzenie pokazujące transformację – transformację naszego kraju, która przebiegała w różnym tempie po II wojnie światowej, a potem po trudnych czasach komunizmu: pewnej szarości i pewnego systemowego obłędu. Udało się doprowadzić do tego, że miasta w Polsce i Polska jako kraj zaczęły rozwijać się bardzo dobrze i dużo szybciej” – zaakcentował.

„To widać m.in. w Katowicach – mieście, które rozwija się bardzo dobrze. Mówię też o mniejszych miejscowościach, gdzie dotychczas tego wsparcia finansowego nie było, gdzie ta transformacja dotychczas nie przebiegała; dzięki wsparciu wielu czynników, również naszego rządu, udaje się je rozwijać” – ocenił szef MFiPR.

„Myślę, że to wszystko spowodowało, że nasze starania zostały dostrzeżone i udaje się organizować WUF właśnie w Katowicach” – dodał minister, dziękując następnie wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie i podkreślając, że na WUF11 pokazana zostanie transformacja nie tylko w wymiarze infrastrukturalnym, ale przede wszystkim – społecznym.

Tematy rozmów

„Będziemy rozmawiali o wielu tematach, o zazielenieniu, o tym, że musimy starać się, aby nasze i samorządów działania prowadziły do tego, żeby mieszkańcy miast (…) mieli lepsze warunki, aby życie w miastach było prostsze. Będziemy wymieniali się poglądami, co udało się rozwiązać w niektórych miastach lub w jaki sposób rozwiązać problemy jeszcze nierozwiązane” – zasygnalizował Puda.

Minister funduszy ocenił, że Forum oznacza również wielką promocję, nie tylko miasta Katowice, nie tylko woj. śląskiego, ale całego kraju i tej części Europy. „My, jako państwo, możemy pokazać, że ścieżka, którą udało nam się zrealizować, jest ścieżką do pokazania wszystkim, którzy stoją przed tymi wyzwaniami” – wskazał.

Dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif pogratulowała polskiemu rządowi możliwości zorganizowania WUF11. Oceniła, że Katowice są doskonałym miejscem, aby przewodzić procesowi transformacji miast opartych na tradycyjnym przemyśle, w miasta nowoczesne. Podziękowała przy tym polskim współpracownikom za gościnność i udostępnioną infrastrukturę.

„To forum nie ma charakteru ustawodawczego, ale jest bardzo inkluzywne. (…) Obecnie widzimy, że rola miast, rola władz samorządowych i zintegrowanego podejścia od szczebla krajowego do lokalnego, jest bardzo ważna. Dlatego bardzo cieszę się, że widzę tutaj przedstawicieli władz centralnych i samorządów, którzy stoją ramię w ramię i apelują o zrównoważoną urbanizację” – uznała.

Główne elementy Formu

Wymieniając elementy Forum dyrektor wskazała na m.in. zgromadzenie młodych, dyskusje biznesowe, zgromadzenie samorządów, spotkanie inicjatyw oddolnych, czy spotkanie na szczeblu ministerialnym (w WUF weźmie udział ok. 50 ministrów i wiceministrów z różnych krajów).

„Spodziewamy się dyskusji, dialogu, nawiązywania kontaktów, budowania umiejętności i zdolności. Opieramy się na wynikach ostatniego WUF z Abu Zabi, skąd po raz pierwszy mamy zadeklarowane działania. One są z nami w 2022 r. i chcemy teraz zobaczyć bardzo wyraźny plan działania, który nam się skrystalizuje 30 czerwca 2022 r. Ten plan działania ma być realizowany nie tylko na szczeblu lokalnym, ale w sposób inkluzywny, z władzami lokalnymi i centralnymi i radami ONZ” – zapowiedziała dyrektor wykonawcza UN-Habitat.

„Jesteśmy w punkcie styku czterech kryzysów: zmian klimatycznych, Covid-19, katastrofy związanej z wojną, a także kryzysu kapitału. Chciałabym, żeby World Urban Forum skorzystało z tych czterech kryzysów. Zapraszam wszystkich: powiedzcie nam, o czym marzycie i wyjedźcie z działaniami” – dodała Maimunah Mohd Sharif.

Wiceminister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która jest pełnomocniczką rządu ds. przygotowania WUF11, zadeklarowała gotowość do przyjęcia w Katowicach ponad 21 tys. zarejestrowanych dotąd na Forum osób, w tym prawie 9 tys. z Polski. Uznała obecną edycję WUF za historyczną ze względu m.in. na to, że jest realizowana według zasad dostępności.

„Chcemy, aby każda osoba o szczególnych potrzebach, z niepełnosprawnością, mogła w pełni uczestniczyć w Forum zarówno w kwestiach technicznych: dojazdu, przyjazdu, ale również włączających: chcemy dyskutować o i z osobami z niepełnosprawnością, co możemy zrobić jeszcze lepiej, aby usuwać bariery z codziennego życia” – wyjaśniła wiceszefowa MFiPR.

Rada Młodych

„To również historyczny moment, bo po raz pierwszy powołaliśmy Radę Młodych, która pomagała pełnomocnikowi rządu ds. WUF w tym, jak zaangażować młodzież, aby współtworzyła z nami program. Dzisiaj mieliśmy okazję otworzyć Miasteczko Młodych, czyli jedną z jedenastu stref +WUF na mieście+, gdzie młodzież będzie się spotykać, wynajdywać pomysły, co ulepszać w otaczającej nas rzeczywistości” – dodała Jarosińska-Jedynak.

Zwróciła również uwagę na zaangażowanie biznesu w Forum, pod kątem mocniejszego włączenia się biznesu w poprawę jakości życia w mieście. Zaanonsowała liczącą 8 tys. m kw. strefę Urban Expo – z 90 stoiskami miast, państw, organizacji i firm, pokazującymi swoje najlepsze rozwiązania.

„WUF11 to będą setki godzin dyskusji, wymiany doświadczeń, informacji, poznawania siebie, rozmów, jak tworzyć i kreować miasta, aby życie w nich było bardziej zielone i nowoczesne” – opisała Jarosińska-Jedynak.

Zaprosiła do internetowej rejestracji na Forum - w formule uczestnictwa osobistego lub online - wszystkich, którzy dotąd tego nie zrobili. Zapowiedziała, że na poniedziałkowym oficjalnym otwarciu Forum polskie dziedzictwo kulturalne zaprezentują m.in. zespół „Śląsk” i Joszko Broda.

Prezydent Katowic Marcin Krupa wskazał, że organizacja tak wielkiego wydarzenia to zasługa wielu osób, których współpraca przy przedsięwzięciu przerodziła się w pewną przyjaźń.

„Czeka nas wielka praca przez tych kilka dni podczas WUF, abyśmy znaleźli nowe sposoby, nowe przepisy, jak zmieniać miasta, aby naszym mieszkańcom żyło się w nich coraz lepiej; abyśmy zgodnie z 17 celami zrównoważonego rozwoju myśleli również o tych miejscach na naszej kuli ziemskiej, gdzie jest bardzo źle – ze względu na zmiany klimatyczne, na migrację, na przeludnienie” – zaapelował.

„To musimy rozwiązywać, bo świat należy do nas, a jaki on będzie, będzie zależało od naszych decyzji i naszego zaangażowania” – stwierdził prezydent Katowic. (PAP)

Autor: Mateusz Babak

mj/