Luty 1916 roku. Dwudziestoletnia Irena Kałuża wyjeżdża na zawsze z rodzinnego Pleschen do Westfalii, za chlebem. Zostawia córkę, trzyletnią Helenę, która jest owocem zakazanego związku z pruskim oficerem. Dziewczynkę wychowuje babcia oraz cała kamienica, którą zamieszkują osoby stanowiące przekrój ówczesnego społeczeństwa wielkopolskiego – bogaci właściciele kamienicy, zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną.
Na świecie toczy się krwawa wojna, a w kamienicy na Gnieźnieńskiej 10 normalne życie, w której walka o byt, sprzeciw wobec germanizacji, dramaty rozstań i choroby przeplatają się z małym codziennym szczęściem, miłością, przyjaźniami i ludzką życzliwością.
„Cieszy mnie, że sagi historyczne przeżywają w Polsce swój renesans”
„Cieszy mnie, że sagi historyczne przeżywają w Polsce swój renesans. To znak, że zaczynamy interesować się szeroko pojętymi korzeniami, nie tylko związanymi z historiami własnych rodzin, ale ogólnie Polaków czy też ludzi mieszkających na ziemiach polskich” - powiedziała Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Autorka, Dagmara Leszkowicz-Zaluska, jest dziennikarką i pisarką. Od maja pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego PAP. Pochodzi z Wielkopolski.
Już w najbliższy wtorek, 𝟮𝟴 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟴:𝟬𝟬, zapraszamy na spotkanie autorskie online z autorką porywającej sagi historycznej, której pierwszy tom „Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei”, trafił już do księgarń nakładem Wydawnictwa Słowne . Na spotkanie zaprasza sama Dagmara Leszkowicz-Zaluska 🤩. Wydarzenie transmitowane będzie na Facebooku: https://fb.me/e/8E4lpe2Mq i Youtube: https://youtu.be/7VIoL--lhOQ
Posted by Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego on Friday, June 24, 2022
Wieczór autorski Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej odbędzie się w warszawskiej Galerii Delfiny w ramach e-spotkań z książką. Początek 28.06 o godz. 18.
Źródło słownie.pl, mat. pras
gn/