PE 539 głosami za, przy 45 głosach przeciw i 48 wstrzymującymi się, przyjął we raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z EPL stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro 1 stycznia przyszłego roku.
W dokumencie wskazano, że pomimo pandemii Covid-19, wysokiej inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę, Chorwacja nadal jest gotowa do przyjęcia euro.
Europosłowie stwierdzili również, że Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie mają wspólnej waluty. Niemniej jednak PE oczekuje nieustannych wysiłków rządu chorwackiego w celu zapewnienia dalszej konwergencji cen oraz zagwarantowania, że wprowadzenie euro nie doprowadzi do sztucznego wzrostu cen.
„Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przyjęcia przez Chorwację wspólnej waluty. Oczywiste jest, że wejście do strefy euro to właściwa decyzja dla kraju, jego przedsiębiorstw i obywateli, a także różnych sektorów gospodarki, takich jak turystyka" - powiedział rumuński europoseł Muresan, który był sprawozdawcą projektu.
Przewodnicząca grupy roboczej PE ds. euro, portugalska europosłanka Margarida Marques stwierdziła, że przystąpienie Chorwacji do strefy euro w 2023 roku będzie pierwszym znaczącym procesem integracji europejskiej po brexicie i oznacza dalsze rozszerzenie euro na Bałkanach.
"Przyjęcie euro przez Chorwację pokazuje, że wspólna waluta to stymulujący i solidny projekt, który gwarantuje obywatelom większe bezpieczeństwo i stabilność" - oceniła Marques.
Opinia PE zostanie przekazana państwom strefy euro, które są odpowiedzialne za wydanie ostatecznej zgody na przyjęcie euro przez Chorwację.
Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)
kw/