Jest to drugie największe polowanie na ten gatunek, jakie kiedykolwiek odnotowano na wyspach. Ostatni raz tak duża liczba delfinów butlonosych została zabita na Wyspach Owczych w 1898 roku, gdzie ubito 100 delfinów - wynika ze statystyk rządu Wysp Owczych.
HORRIFIC NEWS
— Blue Planet Society (@Seasaver) July 29, 2022
100 bottlenose dolphins killed in Faroe Islands hunt today
They could be some of the same animals that bring so much joy to people in the UK and elsewhere.
Read more here https://t.co/QdnJQxueIh 📷 Palli Ásbjørnsson Justesen pic.twitter.com/EbUf0luRk4
Sezon wielorybniczy na Wyspach Owczych rozpoczyna się w miesiącach letnich. Jest to tradycja sięgająca około 1200 lat, kiedy to ludzie polowali na delfiny i wieloryby w czasach głodu. Kilka gatunków delfinów, w tym wieloryby pilotujące i delfiny białoboczne, nadal są zabijane każdego roku dla ich tłuszczu i mięsa.
Władze tymczasowo ograniczają polowania do 500 sztuk rocznie
"Na skutek powszechnej krytyki za ubiegłoroczne zabicie 1400 delfinów Wyspy Owcze tymczasowo ograniczają kontrowersyjne polowania do 500 sztuk rocznie" - poinformował w niedzielę internetowy serwis BBC.
W lutym, w odpowiedzi na protesty, miejscowe władze zarządziły analizę obowiązujących limitów. Obrońcy praw zwierząt od dawna potępiają polowania, uznając rzeź za okrutną i niepotrzebną.
Mieszkańcy Wysp Owczych, terytorium autonomicznego należącego do Danii, szeroko popierają polowania, argumentując, że żywili się delfinami przez wieki. Praktykowana od setek lat tradycja zwana w miejscowym języku (farerskim) "grindarap", polegająca na polowaniu na ssaki morskie, głównie wieloryby, wzbudza powszechną krytykę. Nasiliła się ona po tym, jak w ubiegłym roku jednego dnia zabito 1400 delfinów, co było niechlubnym rekordem w historii Wysp Owczych. Do miejscowego rządu wpłynęła petycja z prawie 1,3 mln podpisów wzywających do zakazu tradycyjnych polowań.
Rząd ograniczył na razie roczny połów delfinów białych do 500 sztuk przez najbliższe dwa lata. Obecnie analizowana jest tylko polowanie na delfiny, a nie cała tradycja. (PAP)
Autorka: Daria Al Shehabi