O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Arabia Saudyjska. Biden przywołał sprawę zabójstwa dziennikarza w rozmowie z następcą tronu

Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej wydano wspólne oświadczenie, w którym oba kraje potwierdziły swoje zaangażowanie na rzecz stabilności światowych rynków energii - podał Reuters, powołując się na komunikat saudyjskiej państwowej agencji prasowej (SPA). Prezydent USA podczas rozmowy z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem oznajmił, że obarcza go odpowiedzialnością za zabójstwo dziennikarza "Washington Post" Dżamala Chaszukdżiego.

Joe Biden. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Joe Biden. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

"Mieliśmy dobrą dyskusję na temat zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego i odpowiednich dostaw ropy, aby wspierać globalny wzrost gospodarczy" - powiedział Biden, dodając: "Robię wszystko, co mogę, aby zwiększyć dostawy dla Stanów Zjednoczonych, co spodziewam się, że nastąpi".

USA są zainteresowane tym, aby Arabia Saudyjska i jej partnerzy z OPEC produkowali więcej ropy, co pomogłoby obniżyć wysokie koszty benzyny i złagodzić najwyższą od czterech dekad inflację w USA - zaznacza agencja Reutera.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Jubeir powiedział jednak, że nie ma porozumienia w sprawie ropy i że Arabia Saudyjska i OPEC podejmą decyzję na podstawie sytuacji rynkowej, a nie "histerii" czy "polityki". Grupa OPEC+, do której należy Rosja, spotyka się po raz kolejny 3 sierpnia.

W oświadczeniu wydanym po tym, jak prezydent Biden przeprowadził rozmowy z wysokimi urzędnikami saudyjskimi, w tym z księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem, czytamy, iż Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły zobowiązanie Arabii Saudyjskiej do wspierania zrównoważonych globalnych rynków ropy naftowej w celu osiągnięcia stabilnego wzrostu gospodarczego.

Oba kraje zgodziły się na regularne konsultacje w perspektywie krótko- i długoterminowej dotyczących światowych rynków energii, a także na współpracę jako partnerzy strategiczni w zakresie transformacji klimatycznej i energetycznej.

W komunikacie saudyjskiej agencji poinformowano również, że Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska zgodziły się co do znaczenia powstrzymania Iranu przed "zdobyciem broni jądrowej". Oba kraje podkreśliły również konieczność uniemożliwienia Iranowi ingerowania w wewnętrzne sprawy państw, wspierania terroryzmu poprzez powiązane z nim grupy zbrojne oraz destabilizacji bezpieczeństwa i równowagi w regionie. W cytowanym komunikacie podano również, że prezydent Biden podkreślił silne i trwałe zaangażowanie USA na rzecz wspierania bezpieczeństwa i obrony Arabii Saudyjskiej.

Przy okazji wizyty prezydenta USA oba kraje podpisały 18 umów i memorandów o porozumieniu na temat współpracy w dziedzinie energetyki, inwestycji, komunikacji, przestrzeni kosmicznej i zdrowia.

Biden, który przybył do Arabii Saudyjskiej po wizycie w Izraelu, był pierwszym amerykańskim prezydentem, który poleciał z Izraela bezpośrednio do Arabii Saudyjskiej. Przed wizytą, władze królestwa ogłosiły, że otworzą swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich przewoźników lotniczych, torując drogę dla większej liczby lotów do i z Izraela. Prezydent Biden określił ten krok jako historyczny i ważny w procesie budowania bardziej zintegrowanego i stabilnego Bliskiego Wschodu.

Amerykański prezydent powiedział w piątek, że przekazał księciu koronnemu Arabii Saudyjskiej Mohammedowi bin Salmanowi, że uważa go za odpowiedzialnego za zabójstwo dziennikarza "The Washington Post" Dżamala Chaszukdżiego.

"Jeśli chodzi o zabójstwo Chaszukdżiego, poruszyłem to w czasie spotkania na szczycie, jasno określając, co myślałem o tym wtedy i co myślę o tym teraz" - powiedział Biden dziennikarzom. Jako kandydat na prezydenta Biden mówił, że z powodu zabójstwa Chaszukdżiego należy na scenie międzynarodowej uczynić z Arabii Saudyjskiej "pariasa". W piątek powiedział, że nie żałuje tego komentarza. Interakcja Bidena z księciem koronnym wywołała natychmiastową krytykę w USA, w tym ze strony "The Washington Post".

Dżamal Chaszukdżi został zamordowany 2 października 2018 na terenie saudyjskiego konsulatu generalnego w Stambule przez kilkunastu saudyjskich agentów. 16 listopada 2018 „The Washington Post” poinformował, że CIA po przeanalizowaniu materiału dowodowego w sprawie śmierci Chaszukdżiego uznała, iż za zabójstwem dziennikarza stał następca tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammed bin Salman, który miał je bezpośrednio zlecić.(PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Od lewej: dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech (SGH), dr hab. Tomasz Słomka (UW) , dziennikarka PAP Karolina Mózgowiec, dziennikarz portalu TVP Info Krzysztof Majdan, dziennikarz Onetu Marcin Terlik, dziennikarz PR24 Roch Kowalski, dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Marek Mikołajczyk oraz dziennikarz „Gazety Wyborczej” Arkadiusz Gruszczyński, fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Debata PAP. Dr hab. Słomka: kampania toczy się wokół kompetencji szefa rządu

  • Zapowiedź debaty prezydenckiej PAP 2025. Fot. PAP

    W czwartek PAP organizuje debatę "Dziennikarze pytają: wybory prezydenckie 2025"

  • Fot. PAP

    Debata PAP "Dziennikarze komentują": stawka najbliższych wyborów - niezwykle wysoka

  • Fot. PAP

    Debata "Dziennikarze komentują: Kampania Prezydencka 2025" już dziś

Serwisy ogólnodostępne PAP