Grzegorz Berendt został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

2022-07-21 16:10 aktualizacja: 2022-07-21, 16:10
Grzegorz Berendt dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. gov.pl
Grzegorz Berendt dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. gov.pl
Dr hab. Grzegorz Berendt został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na to stanowisko powołał go w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wcześniej Berendt pełnił obowiązki dyrektora muzeum po ustąpieniu z tej funkcji dra Karola Nawrockiego.

W czwartek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dra hab. Grzegorza Berendta.

Grzegorz Berendt jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, badaczem dziejów Polski XX wieku, w szczególności zagadnień związanych z zagładą Żydów w czasie okupacji niemieckiej, powojennych losów społeczności żydowskiej oraz historii Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich.

Berendt w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez ponad cztery lata pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych. Po rezygnacji ze stanowiska dr Karola Nawrockiego w lipcu ub.r. przejął obowiązki dyrektora tej placówki.

Dr Nawrocki zrezygnował ze stanowiska dyrektora M2WŚ po wybraniu go przez Sejm za zgodę Senatu na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr hab. Grzegorz Berendt jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku posiada także cztery samodzielne monografie oraz współautorstwo 7 książek. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2009), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2009), Medalem Pro Memoria oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

W 1989 r. związał się z Instytutem Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2006 r. podjął dodatkowe zatrudnienie w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W latach 2007-2008 koordynował kwerendy prowadzone przez kilkadziesiąt osób w ramach projektu naukowego INDEX, poświęconego obywatelom RP represjonowanym przez niemiecko-nazistowskich okupantów za pomoc Żydom. W latach 2008-2013 zajmował stanowisko naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN - KŚZpNP w Gdańsku, w tym czasie uruchomił m.in. tzw. oddziałową serię wydawniczą. Jest redaktorem naczelnym pisma IPN "Polish Jewish Studies" oraz periodyku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku "Wojna i Pamięć".

Ponadto, dyrektor gdańskiego muzeum jest członkiem Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie, Rady Pamięci Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, a także Rad Muzeów przy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 1 kwietnia 2022 r. Prezes Rady Ministrów powołał go na Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

gn/