"Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar. #WeAreNATO #StrongerTogether" - napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze Andrzej Duda.
W piątek w Porcie Wojennym w Gdyni prezydent podpisał ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Wcześniej, w ubiegłą w środę, ustawy przyjął Senat, a Sejm uchwalił je 7 lipca. Po ogłoszeniu ustaw i wejściu ich w życie prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego ws. akcesji nowych członków Sojuszu.
W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.
Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.
Jak informowała prezydencka kancelaria, tematy odbywających się w poniedziałek i wtorek konsultacji przywódców Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy - na Helu to: sytuacja na Ukrainie i Białorusi, polityka energetyczna i stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa, a także obecny stan sankcji unijnych przeciwko Rosji.
Spotkanie Dudy i Nausedy zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tzw. przesmyku suwalskiego. Rozmowy prezydentów zaplanowano w formule w cztery oczy.
Prezydent: Polska i Litwa wspierają Ukrainę, przeciwstawiają się tyranii oraz imperializmowi Kremla
Jak podała na Twitterze Kancelaria Prezydenta, przywódcy w poniedziałek i wtorek omawiają sytuację na Ukrainie i Białorusi, politykę energetyczną i stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obecny stan sankcji unijnych przeciwko Rosji.
"Dziękuję mojemu Przyjacielowi Gitanasowi Nausedzie za wizytę i bardzo cenne konsultacje. Polska i Litwa od początku wspierają Ukrainę i przeciwstawiają się tyranii oraz imperializmowi Kremla. Omawiamy i konsultujemy wszystkie nasze najważniejsze wspólne działania" - napisał w poniedziałek Andrzej Duda na Twitterze.
Dziękuję mojemu Przyjacielowi @GitanasNauseda za wizytę i bardzo cenne konsultacje. Polska i Litwa od początku wspierają Ukrainę i przeciwstawiają się tyranii oraz imperializmowi Kremla. Omawiamy i konsultujemy wszystkie nasze najważniejsze wspólne działania. 🇵🇱🤝🇱🇹 pic.twitter.com/n5Mbbdyiuq
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) July 25, 2022
Spotkanie Dudy i Nausedy zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tzw. przesmyku suwalskiego. Rozmowy prezydentów zaplanowano w formule w cztery oczy.
Kumoch: prezydenci Polski i Litwy odegrali jedne z głównych ról w mobilizacji poparcia Zachodu dla Ukrainy
"Polska i Litwa osiągnęły ten poziom relacji, przy którym ich prezydenci widują się wiele razy w roku i konsultują znaczną część swoich działań" - napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Jak podkreślił, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda "odegrali jedne z głównych ról w mobilizacji poparcia Zachodu dla Ukrainy".
Prezydencka kancelaria informowała wcześniej, że tematem konsultacji przywódców Polski i Litwy są: sytuacja na Ukrainie i Białorusi, polityka energetyczna i stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa, a także obecny stan sankcji unijnych przeciwko Rosji.(PAP)
Polska i Litwa osiągnęły ten poziom relacji, przy którym ich prezydenci widują się wiele razy w roku i konsultują znaczną część swoich działań. @AndrzejDuda i @GitanasNauseda odegrali jedne z głównych ról w mobilizacji poparcia Zachodu dla Ukrainy. 🇵🇱🤝🇱🇹 pic.twitter.com/LxQ4Chzk79
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) July 25, 2022
Autorki: Aleksandra Rebelińska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
mj/