Wiceszef MSZ: przez rosyjską agresję widmo Czarnobyla znów unosi się nad Europą

2022-08-02 18:57 aktualizacja: 2022-08-02, 21:08
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Rosja kontynuuje groźby użycia broni jądrowej, a jej ataki przeciwko elektrowniom atomowym na Ukrainie sprawiają, że widmo katastrofy w Czarnobylu znów unosi się nad Europą - powiedział we wtorek w Nowym Jorku wiceszef MSZ Marcin Przydacz na 10. konferencji przeglądowej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

W swoim wystąpieniu w siedzibie ONZ podczas drugiego dnia konferencji NPT, wiceminister Przydacz zwrócił uwagę na zagrożenia dla porządku międzynarodowego wynikające z rosyjskiej agresji, będącej "próbą podporządkowania sobie i zniszczenia innego państwa, charakterystyczną dla kolonialnego sposobu myślenia".

"Jakby tego było mało, jesteśmy świadkami rażącego pogwałcenia Memorandum Budapeszteńskiego, które dawało Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa w zamian za swoje zobowiązanie do eliminacji broni jądrowej ze swojego terytorium" - zaznaczył Przydacz. Dodał, że Rosja kontynuuje przy tym swoje groźby użycia broni jądrowej, postawiła swoje siły strategiczne w stan podwyższonej gotowości i prowadziła ataki przeciwko instalacjom i elektrowniom jądrowym, przez co "widmo katastrofy w Czarnobylu znów wisi nad Europą".

"Wszystkie te agresywne działania są sprzeczne z duchem i literą międzynarodowych zobowiązań Rosji w sferze jądrowej" - powiedział wiceszef polskiego MSZ, określając zachowanie Rosji jako "terrorystyczne".

Wezwał przy tym społeczność międzynarodową do wzmocnienia i rozszerzenia traktatu NPT, dążenia do nuklearnego rozbrojenia, a także do zawarcia nowego szerszego traktatu o kontroli zbrojeń nuklearnych, który miałby zastąpić wygasający w 2026 roku New START między USA i Rosją. Według Przydacza, nowa umowa powinna dotyczyć wszystkich typów broni jądrowej, w tym taktycznej, a w rozmowach powinny uczestniczyć też Chiny.

Konferencja przeglądowa NPT trwa od poniedziałku. Podczas jej otwarcia sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził, że "świat stoi w obliczu zagrożenia nuklearnego, jakiego nie widziano od czasów zimnej wojny". (PAP)

kgr/