O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Łódzki Urząd Wojewódzki: śnięcie ryb na Nerze wywołała najprawdopodobniej przyducha

Analizy próbek pobrane po znalezieniu śniętych ryb na rzece Ner nie wskazują podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych. Zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy - podał w komunikacie Urząd Wojewódzki w Łodzi.

Strażacy patrolują rzekę Ner Fot. PAP/Roman Zawistowski
Strażacy patrolują rzekę Ner Fot. PAP/Roman Zawistowski

Po zakończeniu badań próbek pobranych w ub. tygodniu na rzece Ner, na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego. W piątek i sobotę z wody wyłowiono znaczną liczbę śniętych ryb, Łódzki Urząd Wojewódzki wydał w środę specjalny komunikat. Napisano w nim m.in., że Neru nie zanieczyściły w ub. tygodniu chemikalia.

Wcześniej, rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska - w rozmowie z PAP - potwierdziła te informacje.

Więcej

Zbigniew Ziobro, Jacek Ozdoba, Krzysztof Sierak, Fot. PAP/Mateusz Marek

Zbigniew Ziobro: reakcja organów państwa w sprawie Odry będzie przedmiotem postępowania karnego

W komunikacie Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi przypomniano wydarzenia z ub. tygodnia dotyczące akcji zabezpieczenia rzeki Ner.

"W związku z wystąpieniem zjawiska śniętych ryb na rzece Ner, na terenie powiatu łęczyckiego i poddębickiego od piątku trwały intensywne prace wszystkich służb, w celu usunięcia padniętych ryb oraz wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska. W sobotę zwołany został Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, po którym wydane zostały wszystkim służbom kolejne dyspozycje" - zaznaczono w komunikacie UW w Łodzi.

"Od piątku do niedzieli z Neru wyłowiono w sumie około 250 kg śniętych ryb. Służby uczestniczące w oczyszczaniu koryta rzeki Ner nie stwierdziły zanieczyszczeń oraz obecności nowych śniętych ryb. Jednocześnie w wodzie obserwowane były żywe pływające osobniki" - napisano. "Analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych" - podkreślono.

"Na podstawie stanu faktycznego i wyników badań należy wskazać, że przyczyną śnięcia ryb nie były zanieczyszczenia chemiczne rzeki. W związku z tym zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy. Wyniki badań stanowią podstawę do cofnięcia w środę 17 sierpnia 2022 roku rekomendacji niekorzystania z rzeki Ner" - przekazano w komunikacie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Rzeka Ner to prawy dopływ Warty.(PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

mar/
 

Zobacz także

  • Martwy narybek w rzece Unieść w Mielnie, fot. PAP/Piotr Kowala

    Mnóstwo śniętych ryb w dopływie jeziora Jamno. Trwa usuwanie martwego narybku

  • Śnięte ryby, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Tomasz Wojtasik

    Śnięte ryby w jeziorze Jamno. "Są ich setki, jak nie tysiące"

  • Akcja odławiania śniętych ryb z jeziora Dzierżno Duże. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Spada liczba śniętych ryb i stężenie złotej algi w Dzierżnie Dużym

  • Odławianie martwych ryb Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Śnięte ryby w Jeziorze Słupeckim. Wyłowiono ok. 30 ton

Serwisy ogólnodostępne PAP