Jedes Jahr im August der wohl schönste Orte in #Polen: die Alm Hala Gąsienicowa in der #Tatra zur Blüte des Schmalblättrigen Weidenröschens (wierzbówka kiprzyca). #Tatry pic.twitter.com/a2xAQb0vJE
— mein Krakau 🇵🇱 🇩🇪 🇺🇦 🏳️🌈⚡️ (@meinKrakau) August 14, 2022
"Wierzbówka kiprzyca to roślina, która chętnie rośnie na łąkach, gdzie dawniej prowadzono wypas owiec. Tak właśnie jest np. na Hali Gąsienicowej, ale i Hali Pisanej czy w Dolinie Tomanowej. Na dawnych halach pasterskich pojawia się szczególnie licznie, bo jest to roślina azotolubna, a takie miejsca z racji użytkowania przez owce są zasobne w ten pierwiastek" – wyjaśnił Zając.
Pozdrawiam wszystkich. 📷 Wierzbówka Kiprzyca zdobi teraz tatrzańskie polany pic.twitter.com/1vwv7vsKtN
— patrzę na Tatry (@Pawel42573464) July 6, 2022
Ze względu na szczególnie piękną wysokogórską scenerię Hali Gąsienicowej, w otoczeniu strzelistego Kościelca i malowniczej Orlej Perci, kwitnąca jaskrawymi barwami wierzbówka kiprzyca przyciąga uwagę turystów.
Mietkówka. Już różowi się wierzbówka Kiprzyca pic.twitter.com/dhVs7tIzAP
— patrzę na Tatry (@Pawel42573464) July 4, 2022
Na Halę Gąsienicową można dostać się np. wędrując z zakopiańskich Kuźnic żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim szlakiem przez Boczań. Szerszy trakt oznaczony kolorem czarnym prowadzi z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.(PAP)
Tatrzańskie kwiatki. (Niestety nie znam się na nich, te pierwsze to wierzbówka kiprzyca). pic.twitter.com/jTWbFFvo3V
— Grzegorz Kurek 🚴♂️✍️🏔️ (@delanteradeoro) July 30, 2022
Autor: Szymon Bafia
kw/