Kryzys na Odrze. Sprawą zajmował się rządowy zespół zarządzania kryzysowego

2022-08-18 14:51 aktualizacja: 2022-08-19, 08:43
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego Fot. Krystian Maj/Twitter KPRM
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego Fot. Krystian Maj/Twitter KPRM
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego omawiał w czwartek temat kryzysu ekologicznego na Odrze, kwestię bezpieczeństwa energetycznego i sytuację na terenie Ukrainy, a także sytuację epidemiczną - poinformowała KPRM.

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, na czwartkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, omówiono bieżące tematy związane z sytuacją w kraju.

"Podczas spotkania członkowie zespołu rozmawiali na temat kryzysu ekologicznego na Odrze. Poruszono również kwestię bezpieczeństwa energetycznego oraz omówiono sytuację na terenie Ukrainy. Na posiedzeniu omówiono także sytuację epidemiczną" - podano.

Jak wskazano, podstawowym celem rządu jest zniwelowanie potencjalnych negatywnych skutków zanieczyszczenia Odry. "Równolegle prowadzimy prace w zakresie jak najszybszej identyfikacji przyczyn i źródeł potencjalnego skażenia. Regularnie pobierane są do badań próbki wody. Jednocześnie prowadzone są badania ryb" - poinformował KPRM.

Przypomniano także, że w MSWiA działa międzyresortowy zespół kryzysowy, powołany przez szefa rządu, który koordynuje działaniami w związku z sytuacją na Odrze.

KPRM poinformowało, że spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego dotyczyło również tematu wojny na terenie Ukrainy, a członkowie zespołu rozpatrywali także aktualne działania Rosji.

"Wojna u naszego wschodniego sąsiada pociąga za sobą skutki również dla innych państw. Wzrost cen energii i jej nośników jest spowodowany właśnie brutalną agresją Rosji na Ukrainę. Działania wojenne rozpoczęte przez Rosję wpłynęły negatywnie na wysokość i nieprzewidywalność cen gazu i innych surowców" - wskazano w komunikacie.

Przypomniano także, że "rząd po wprowadzeniu dodatku węglowego, proponuje kolejne rozwiązania, których celem jest wsparcie Polaków w pokryciu części kosztów związanych ze wzrostem cen na rynkach paliw i energii – w tym kosztów ogrzewania". "Chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy w tym zakresie" - podkreślono.

W związku z narastającą liczbą zakażeń koronawirusem Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego omówił także sytuację epidemiczną. "Sytuacja w kraju nieustannie jest monitorowana. Członkowie (zespołu) analizowali potencjalne scenariusze, związane z COVID-19, które mogą mieć miejsce jesienią" - poinformowano. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

mar/