Tusk: na decyzje Trumpa ws. Iranu i handlu UE odpowie na szczycie w Sofii

2018-05-08 23:14 aktualizacja: 2018-09-26, 17:08
epa06676231 European Council President Donald Tusk delivers his speech at the European Parliament in Strasbourg, France, 18 April 2018 during the debate on the outcome of the 22-23 March 2018 summit. The summit is focused on trade, Brexit negotiations, taxation and digital reforms.  Archiwum PAP/EPA/PATRICK SEEGER
epa06676231 European Council President Donald Tusk delivers his speech at the European Parliament in Strasbourg, France, 18 April 2018 during the debate on the outcome of the 22-23 March 2018 summit. The summit is focused on trade, Brexit negotiations, taxation and digital reforms. Archiwum PAP/EPA/PATRICK SEEGER
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że na przyszłotygodniowym szczycie unijnym w Sofii przywódcy zajmą się decyzjami prezydenta USA Donalda Trumpa ws. handlu i porozumienia z Iranem. Te decyzje spotkają się ze wspólną europejską odpowiedzią - dodał.

Prezydent Trump ogłosił we wtorek, że wycofa USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Powiedział też, że wchodzą w życie "potężne sankcje" wobec tego kraju.

"Decyzje Donalda Trumpa ws. porozumienia z Iranem i handlu spotkają się z wspólną europejską odpowiedzią. Przywódcy UE zajmą się tymi kwestiami na szczycie w Sofii w przyszłym tygodniu" - napisał Tusk we wtorek wieczorem na Twitterze. Unijny szczyt odbędzie się 17 maja.

Tusk wziął udział w kolacji roboczej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, podczas której omawiano m.in. kwestie porozumienia z Iranem.

Trump, ogłaszając we wtorek swoją decyzję, oświadczył, że porozumienie z Iranem z 2015 roku było w "samej swej istocie" nieudane. Mamy dowody, że Teheran pracował na programem nuklearnym mimo podpisania tej umowy - powiedział.

W reakcji prezydent Iranu Hasan Rowhani ocenił, że decyzja ta stanowi "historyczne doświadczenie" dla jego kraju, i dodał, że USA "nigdy nie dotrzymywały swoich zobowiązań".

Z kolei francuski szef państwa Emmanuel Macron oświadczył, że "Francja wraz z Niemcami i Wielką Brytanią ubolewa" nad tym krokiem.

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ulb/ mc/

TEMATY: