Pomoc przedsiębiorcom działającym nad Odrą. Założenia projektu przedyskutowane na posiedzeniu rządu

2022-08-23 17:18 aktualizacja: 2022-08-23, 17:27
Strażacy stawiają zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb na Odrze Fot. PAP/Jerzy Muszyński
Strażacy stawiają zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb na Odrze Fot. PAP/Jerzy Muszyński
Założenia do projektu ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, zostały przedyskutowane na dzisiejszej Radzie Ministrów – powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Ten temat – temat ewentualnych odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy działają wzdłuż Odry – nie tylko został wspomniany, ale zostały już zaproponowane odpowiednie rozwiązania przez pana ministra Gróbarczyka (Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury - PAP) i panią minister Maląg (Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej - PAP) z udziałem minister Semeniuk (Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii - PAP). Te rozwiązania finansowe są tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że wcześniejsze programy, skierowane do przedsiębiorców, czyli tarcze antyinflacyjne, „stanowią odpowiednie podglebie wiarygodności naszych programów, związanych z pomocą przedsiębiorcom, a konkretnie – na ratowanie miejsc pracy”.

„Pani minister Maląg i pan minister Gróbarczyk przedstawili założenia. Postaram się, aby projekt został przyjęty albo w trybie obiegowym, albo na specjalnym posiedzeniu rządu, jeśli jakiś minister sobie tego zażyczy, bo założenia do tej ustawy zostały przedyskutowane na dzisiejszej Radzie Ministrów. I wtedy ta ustawa mogłaby trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, aby można było nad nią procedować” – dodał Mateusz Morawiecki.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb, ale w wodzie stwierdzono niski poziomu tlenu. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. 

autor:  Marek Siudaj

mar/