Falstart Niemców atakujących Polskę w 1939 r., czyli sierpniowy incydent jabłonkowski

2022-08-25 16:17 aktualizacja: 2022-08-25, 20:25
Niemiecki oddział atakujący Polskę w sierpniu 1939 r., Fot. Twitter/Roger Moorhouse
Niemiecki oddział atakujący Polskę w sierpniu 1939 r., Fot. Twitter/Roger Moorhouse
Brytyjski historyk Roger Moorhouse przypomniał w czwartek o incydencie jabłonkowskim, gdy niemiecki oddział - nieświadomy, że data inwazji została odłożona - wkroczył 26 sierpnia 1939 r. na terytorium Polski, po czym po wymianie ognia z wojskami polskimi, musiał się wycofać.

"(25 sierpnia 1919 r.) w odpowiedzi na podpisanie paktu hitlerowsko-sowieckiego rządy Wielkiej Brytanii i Polski podpisały 'Porozumienie o wzajemnej pomocy', zobowiązując się do udzielenia 'wszelkiej możliwej pomocy' w przypadku zaatakowania któregoś z sygnatariuszy. Hitlerowi, który zaplanował przeprowadzenie ataku na Polskę o świcie 26 sierpnia, wiadomość o porozumieniu angielsko-polskim chwilowo odebrała pewność siebie. Wezwawszy feldmarszałka Keitela, nakazał odłożenie operacji Fall Weiss. Odroczenie ataku przez Hitlera nakazane zostało o godz. 19.30. Niemieckie jednostki na swoich wysuniętych pozycjach w pobliżu polskiej granicy zostały wycofane w oczekiwaniu na dalsze instrukcje" - przypomniał Moorhouse w serii wpisów na Twitterze.

"Jedna jednostka nie otrzymała jednak wiadomości na czas. Już przekroczyła granicę... Grupa Bojowa Jabłonka była nieregularnym niemieckim oddziałem pod dowództwem porucznika Hansa-Albrechta Herznera, której zadaniem było zajęcie i utrzymanie strategicznie ważnego tunelu kolejowego pod Przełęczą Jabłonkowską pomiędzy Polską a okupowanymi przez Niemcy Morawami, aby ułatwić zbliżające się niemieckie natarcie. Dwunastoosobowa inwazja Herznera na Polskę zakończyła się wymianą ognia z polskimi oddziałami i upokarzającym odwrotem na terytorium zajęte przez Niemców. Został publicznie potępiony przez swoich przełożonych jako 'element renegacki', ale za tę akcję otrzymał później Krzyż Żelazny II klasy" - wyjaśnił historyk.

Incydent jabłonkowski oraz inne zdarzenia poprzedzające niemiecką inwazję na Polskę, a także sama inwazja opisane zostały przez Moorhouse'a w jego ostatniej jak dotychczas książce "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi".

Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

kw/