„Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy”. Dwa tygodnie po wygranej w międzynarodowych zawodach polscy lotnicy zginęli w katastrofie

2022-08-28 10:34 aktualizacja: 2022-08-29, 08:33
Żwirko i Wigura. Fot. IPN Katowice
Żwirko i Wigura. Fot. IPN Katowice
90. rocznicę zwycięstwa polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 upamiętniły katowicki IPN i Muzeum Miasta Jaworzna - wydaniem kartonowego modelu zwycięskiego samolotu RWD-6 i okolicznościową wystawą.

Trzecie międzynarodowe zawody samolotów turystycznych Challenge International de Tourisme odbyły się w dniach 20-28 sierpnia 1932 r. Pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura zwyciężyli lecąc samolotem polskiej konstrukcji RWD-6, po przebyciu liczącej ponad 7 tys. km trasy przez 11 państw i pokonaniu typowanych na faworytów Niemców i kilkudziesięciu załóg z całej Europy.

Zwycięstwo polskiej załogi lecącej polskim samolotem w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego było pierwszy światowym sukcesem krajowego lotnictwa. O upamiętnieniu tego wydarzenia przez Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum Miasta Jaworzna poinformowała Monika Kobylańska z katowickiego IPN.

Model cyfrowy samolotu Żwirki i Wigury. Fot. Muzeum Miasta Jaworzna

Z tej okazji obie instytucje wydały kartonowy model zwycięskiego samolotu Żwirki i Wigury RWD-6 o rejestracji SP-AHN w skali 1:50, opracowany przez Piotra Dzięgielewskiego i Pawła Ogarka. Dla chcących mieć go w swoich zbiorach, darmowe egzemplarze będą dostępne w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. w. Jana 10 od poniedziałku 29 sierpnia br. (do wyczerpania).

11 września 1932 r. kpt. Franciszek Żwirko wraz ze Stanisławem Wigurą zginęli w katastrofie lotniczej w lesie pod Cierlickiem

Wydanie modelu towarzyszy prezentacji wystawy „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy”, również zrealizowanej przez katowicki oddział IPN i jaworznickie Muzeum. Do 8 września br. wystawę można oglądać na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, a 10-11 września pod Halą Widowiskowo-Sportową w Jaworznie, podczas XII Festiwalu Modelarskiego.

RWD-6 był polskim samolotem turystyczno-sportowym, opracowanym i skonstruowanym przez zespół konstruktorów: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigurę i Jerzego Drzewieckiego. Zbudowano trzy samoloty według specyfikacji i wymogów stawianych samolotom startującym w Challenge 1932.

11 września 1932 r. - dwa tygodnie po sukcesie w Challenge - kpt. Franciszek Żwirko wraz ze Stanisławem Wigurą zginęli w katastrofie lotniczej w lesie pod Cierlickiem Górnym w okolicy Cieszyna. Podczas silnej burzy uszkodzeniu uległo skrzydło, samolot RWD zderzył się ze stokiem wzgórza Kościelec. Lecieli do Pragi na oficjalne zakończenie Challenge i rozdanie nagród dla najlepszych załóg.

Na pamiątkę zwycięstwa Żwirki i Wigury w III Challenge, 28 sierpnia obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

dsk/