Politycy o zmarłym Tadeuszu Ferencu: jedna z ikon polskiego samorządu, rozwój Rzeszowa jest jego zasługą

2022-08-28 11:49 aktualizacja: 2022-08-29, 10:48
Konrad Fijołek, Tadeusz Ferenc. Fot. Twitter/Konrad Fijołek
Konrad Fijołek, Tadeusz Ferenc. Fot. Twitter/Konrad Fijołek
Jedna z ikon polskiego samorządu; jeden z najlepszych samorządowców w historii; wielka strata dla Polski - tak oceniają politycy zmarłego wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Podkreślają też, że rozwój Rzeszowa jest jego zasługą.

Długoletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zmarł w sobotę w szpitalu po długiej chorobie. Miał 82 lata. Prezydentem stolicy Podkarpacia był od 2002 do 2021 roku, gdy zrezygnował z funkcji po przejściu COVID-19.

Do wiadomości o śmierci byłego włodarza Rzeszowa odniósł się w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. "Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu wybitnego polityka samorządowego Tadeusza Ferenca. Przez lata służby publicznej, jako Prezydent Rzeszowa zmienił oblicze Miasta, łącząc jego tradycyjne piękno z nowoczesnością. Pozostawia trwały wkład w rozwój samorządu w Polsce. R.I.P." - napisał prezydent na Twitterze.

"Pan prezydent Ferenc był bardzo ważną postacią na samorządowej mapie Polski" - ocenił z kolei szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, który był gościem "Śniadania Rymanowskiego" w Polsat News. "Mimo wszystkich różnic historycznych, światopoglądowych, udawało mu się współpracować ze wszystkimi środowiskami" - dodał.

"Również pan prezydent (Andrzej Duda) cenił bardzo współpracę z panem prezydentem Ferencem. Odznaczył go ważnym odznaczeniem. To wielka strata Polski" - powiedział Szrot.

Patryk Jaki: był człowiekiem dialogu. Rozmawiał z wszystkimi frakcjami. To jest wielka strata dla Polski"

Inny gość programu, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL przyznał, że bardzo wysoko oceniał pracę wieloletniego prezydenta Rzeszowa. "Potrafił swoje życie i swoją aktywność nakierunkować na rozwój tego miasta. Kto widział Rzeszów, jak się rozwijał, nie miał wątpliwości, że jest to zasługa Tadeusza Ferenca, który tym miastem zarządzał prawie 20 lat" - mówił. "Postęp cywilizacyjny tego miasta, tej wspólnoty pokazuje, że jeżeli ktoś ma pasję i wizję - i chce ją realizować i poświęcić się - to warto" - dodał.

Europoseł PiS Patryk Jaki ocenił Ferenca jako "jednego z najlepszego samorządowców w historii". "To widać jak się przyjeżdżało kiedyś do Rzeszowa i po jego rządach" - podkreślił. "Był też człowiekiem dialogu. Rozmawiał z wszystkimi frakcjami" - dodał w Polsat News. "To jest wielka strata dla Polski" - ocenił.

Inny gość programu, poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak podkreślił, że Ferenca najlepiej oceniali wyborcy. "Miał potężne poparcie w Rzeszowie" - dodał.

Wiceszefowa Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus natomiast zwracała uwagę, że Rzeszów pod względem inwestycji infrastrukturalnych bardzo mocno się rozwinął pod rządami Ferenca i przekazała w imieniu klubu Lewicy kondolencje dla rodziny wieloletniego prezydenta Rzeszowa.

Śmierć Ferenca komentowali także politycy w mediach społecznościowych. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz nazwał Ferenca "jedną z ikon polskiego samorządu". "Prawdziwy człowiek dialogu, który zawsze kierował się dobrem swojego ukochanego miasta. Składam najszczersze kondolencje rodzinie, bliskim i wszystkim mieszkańcom Rzeszowa" - napisał polityk na Twitterze.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski napisał z kolei, że "zmarł dziś wielki przyjaciel Lewicy". "Odpoczywaj w spokoju, a Twoja praca i zaangażowanie będą wiecznym pomnikiem!" - dodał.

"Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł z Solidarnej Polski.

Z kolei poseł KO, b. szef PO Grzegorz Schetyna napisał o Ferencu: "Wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Cześć Jego pamięci. Żegnaj Tadeusz…".

Urzędujący prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek napisał natomiast, że prezydent Ferenc nauczył go, czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta. "Wiedział to najlepiej, bo poprowadził Rzeszów od małego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii" - napisał Fijołek.

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku w Rzeszowie

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku w Rzeszowie. W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

W 1994 i 1998 r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r.

Był pierwszym włodarzem miasta, który został wybrany w wyborach bezpośrednich. Funkcję tę pełnił przez prawie 19 lat, często wygrywając już w I turze wyborów.

Ze stanowiska ustąpił 10 lutego 2021 r. po tym, gdy przeszedł COVID-19. Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa, które odbyły się 13 czerwca ub. roku, wygrał w I turze Konrad Fijołek. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/