IPN podejmie śledztwo dot. zbrodni lubińskiej z sierpnia 1982 r.

2022-08-29 13:39 aktualizacja: 2022-08-29, 17:16
Rocznica Zbrodni Lubińskiej. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Rocznica Zbrodni Lubińskiej. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu podejmie śledztw dot. zbrodni lubińskiej. 31 sierpnia 1982 r., podczas pokojowej manifestacji w Lubinie, od milicyjnych kul zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak; kilkadziesiąt zostało rannych.

Odpowiedzialni za zbrodnię lubińską zostali prawomocnie skazani w 2007 r. Wrocławski sąd skazał wówczas Jana M., b. z-cę komendanta miejskiego MO w Lubinie, Bogdana G. - b. z-cę komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy oraz Tadeusza J., b. dowódcę plutonu ZOMO za "sprawstwo kierownicze zabójstwa trzech osób" podczas manifestacji w Lubinie.

W poniedziałek, w 40. rocznicę zbrodni lubińskiej, podczas konferencji prasowej w Lubinie, prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że choć odpowiedzialni za zbrodnię lubińską w ciągnących się latami procesach usłyszeli wyroki, to nigdy nie odnaleziono osób, które strzelały do demonstrantów. „Nigdy nie odnaleziono tych, którzy zamordowali Adamowicza, Poźniaka i Trajkowskiego, to się do tej pory nie udało” – mówił.

Nawrocki poinformował, że śledztwo dot. zbrodni lubińskiej zostanie ponownie podjęte w ramach projektu IPN #ArchiwumZbrodni. Decyzję o wznowieniu śledztwa podjął prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. „Represje staniu wojennego stanowią zbrodnię przeciwko ludzkości, one nigdy nie ulegają przedawnieniu” – powiedział prok. Pozorski.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

js/