Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. Prezydent odsłonił instalację upamiętniającą wydarzenia sprzed 40 lat. Gorzowskim Sierpniem nazywa się protest, który odbył się 31 sierpnia 1982 r., w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Prezydent @AndrzejDuda bierze udział w obchodach 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 roku. pic.twitter.com/BxM4c61kZg
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 30, 2022
We wtorek prezydent odznaczył uczestników Gorzowskiego Sierpnia m.in. Jana Hańbickiego - kolportera wydawnictw drugiego obiegu, Maciej Jankowskiego, Janinę Bąk. Wśród odznaczonych byli także m.in. Józef Jęcz, Waldemar Sawicki, Czesław Laska, Janusz Łabiak, Jan Król, Danuta Olszewska.
Prezydent @AndrzejDuda wręcza odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce. #GorzówWielkopolski pic.twitter.com/zSq8wu8xJ3
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 30, 2022
"Solidarność zwyciężyła i jest tutaj z nami! Jest z nami w osobach bohaterów tamtych dni, ludzi Solidarności, którzy stali wtedy pod gorzowską katedrą. Solidarność jest symbolem wolnej i niepodległej Polski, nie tylko tu, w Gorzowie i w Rzeczypospolitej, ale i na całym świecie. Spotykamy się w rocznicę wydarzeń, które legły u podstaw największego na świecie związku zawodowego, a zarazem ruchu społecznego, jakim była i jest Solidarność" - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na obchodach Gorzowskiego Sierpnia.
31 sierpnia 1982 r. od godzin popołudniowych wokół katedry zaczęli więc gromadzić się mieszkańcy Gorzowa, ok. 6-10 tys. osób. Protestowano przeciw stanowi wojennemu. Była to największa demonstracja polityczna w historii Ziemi Lubuskiej. Komunistyczne władze represjonowały uczestników Gorzowskiego Sierpnia. Milicja zatrzymała łącznie 202 osoby, 26 osób skazano na karę kilku lat więzienia. (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
dsk/