Program Health4Ukraine dedykowany jest osobom z Ukrainy, przybyłym do Polski po 24 lutego, potrzebującym wsparcia w zakupie leków.
Podczas konferencji zostanie ogłoszona II faza programu Health4Ukraine.
Program w I fazie uzyskał finansowanie Direct Relief w rekordowej wysokości 10 milionów dolarów i został uruchomiony 15 kwietnia br. pod nazwą Health4Ukraine. Błyskawicznie w ciągu 3 dni zarejestrowało się do niego 100.000 osób z UA!
Firma Pelion przekazała dodatkowo 1 milion dolarów na pokrycie kosztów konsultacji medycznych w języku ukraińskim za pośrednictwem należącej do Pelion klinki online Dimedic.
Kwota 10 milionów dolarów w całości została przekazana na emisję 100.000 elektronicznych kodów epruf, gdzie każdy kod przyznany ukraińskiemu pacjentowi wart jest 500 PLN. Kody są realizowane na terenie całej Polski w każdej aptece na pokrycie kosztów leków zarówno na receptę, jak i bez recepty, tzw. OTC. Uczestnik programu może kodem epruf zapłacić za np. leki na cukrzycę, leki kardiologiczne, antybiotyki, leki p/grypowe, syropy dla dzieci, mleka modyfikowane etc.
Program Health4Ukraine jest realizowany poprzez system epruf (fintech należący do Pelion) i jest potwierdzony 12-letnim doświadczeniem w obsłudze transakcji w aptekach, wydanymi 5 milionami kart epruf oraz 33 milionami transakcji. Jest transparenty i trafia bezpośrednio do ukraińskiego pacjenta w Polsce. Polska firma Pelion SA, trzecia największa w UE spółka działająca w sektorze zdrowia, z ponad 30-letnim doświadczeniem, cieszy się zaufaniem zarówno w Polsce, jak i na Litwie i Szwecji, w których posiada swoje spółki.
Direct Relief jest jedną z największych amerykańskich organizacji humanitarnych z ponad 70-letnim doświadczeniem zrealizowanych programów na całym świecie. W trwającym obecnie kryzysie humanitarnym w Ukrainie jest największym dostawcą NGO pomocy medycznej, dostarczył bezpośrednio do Ukrainy ponad 900 ton leków, docierając do przeszło 150 szpitali i klinik.
Program H4U uzyskał patronat Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy.
js/