Ukraińska armia: odbiliśmy 700 km kwadratowych terytorium w obwodzie charkowskim i na południu [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-08 06:48 aktualizacja: 2022-09-11, 08:17
Fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH
Fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH
Odbiliśmy 700 km kwadratowych terytorium w obwodzie charkowskim i na południu - poinformowała armia Ukrainy. Szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom oskarżył rosyjskie wojska, które okupują Zaporoską Elektrownię Atomową, o porywanie i torturowanie jej pracowników. "Około 200 osób zostało aresztowanych. Nie wiemy, co się z niektórymi stało, ani gdzie są" - powiedział Petro Kotin gazetom z niemieckiej grupy medialnej Funke.

18:09 Grupa miejskich radnych z Petersburga chce zwrócić się do Dumy Państwowej Rosji z propozycją oskarżenia prezydenta Władimira Putina o zdradę stanu w związku z wojną na Ukrainie - pisze niezależny portal Insider.

17:56 "To, co robią siły ukraińskie w kierunku Chersonia, to bardzo przemyślany atak, który przynosi miarowe postępy" - ocenił najwyższy rangą dowódca USA Mark Milley w bazie Ramstein w Niemczech. Natomiast szef Pentagonu Lloyd Austin wskazał na udział polskiego przemysłu obronnego we wspieraniu Ukrainy.

16:55 Pentagon przekazał Ukrainie najcelniejsze pociski artyleryjskie Excalibur - pisze Bloomberg, powołując się na dokumentację budżetową USA. Jak zaznacza serwis, przekazanie tego uzbrojenia nie było nagłaśniane.

16:37 "Wizyta sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Kijowie jest świadectwem wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją oraz gwarancją tego, że Ukraina odzyska swoje terytoria" – oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

16:29 "Widzimy nastroje w Federacji Rosyjskiej, gdzie trzy czwarte ludzi popiera wojnę na Ukrainie, która jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych krajów i dlatego zdecydowano się na uruchomienie regionalnego porozumienia w sprawie sposobu ograniczenia wjazdu obywateli rosyjskich z wizami Schengen" - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas, komentując gotowość państw bałtyckich i Polski do ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

15:56 Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował w czwartek, że zamierza udostępnić kolejne 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i 18 jej sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Dodał, że podczas wizyty w Kijowie powiadomił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 675 mln USD.

"Prezydent Biden jasno mówił, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne. Powtórzyłem tę wiadomość prezydentowi Zełenskiemu i jego zespołowi dziś w Kijowie, który pozostaje - i pozostanie - stolicą suwerennej, niepodległej Ukrainy" - oznajmił w komunikacie szef amerykańskiej dyplomacji. Blinken składa w czwartek niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie. Blinken przekazał, że powiadomił Kongres o zamiarze udostępnienia 2,2 mld dolarów na potrzeby długoterminowych inwestycji w obronność Ukrainy i 18 państw regionu, zarówno będących w NATO, jak i innych partnerów USA "potencjalnie zagrożonych przyszłą rosyjską agresją". Odbędzie się to w ramach programu Foreign Military Financing (FMF), zakładającego finansowanie zakupu amerykańskiego sprzętu wojskowego przez obce państwa.

15:47 Norwegia przekaże Ukrainie ok. 160 pocisków Hellfire i m.in. sprzęt noktowizyjny - informuje portal Ukrainska Prawda, powołując się na norweskie ministerstwo obrony. Oprócz rakiet Ukraina ma też otrzymać z magazynów norweskich sił zbrojnych platformy dla wyrzutni, bloki naprowadzające oraz urządzenia noktowizyjne.

Jak podaje Ukrainska Prawda, stan rakiet został sprawdzony, a pociski wywieziono już z Norwegii. Norwescy instruktorzy przeszkolili Ukraińców z obsługi uzbrojenia.

15:27 Prezydent USA Joe Biden prowadzi obecnie rozmowę telefoniczną z "sojusznikami i partnerami" na temat dalszego wsparcia dla Ukrainy - przekazał Biały Dom. Jak dotąd nie podano szczegółów.

"Prezydent Biden prowadzi tego ranka rozmowę z sojusznikami i partnerami, by podkreślić nasze dalsze wsparcie dla Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją" - podały służby prasowe Białego Domu. W wiadomości nie podano, z kim rozmawia Biden. Do rozmowy dochodzi w czasie, kiedy ministrowie obrony z kilkudziesięciu krajów spotykają się w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech w ramach grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

Jak poinformował w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin, prezydent zatwierdził w środę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, warty 675 mln dolarów i zawierający m.in. rakiety GMLRS do systemów HIMARS, haubice kalibru 105 mm, amunicję artyleryjską i rakiety przeciwradarowe HARM, pojazdy Humvee, karetki opancerzone i systemy przeciwpancerne.

14:53 Ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiego przeciwnika ponad 700 km kwadratowych terytorium w obwodzie charkowskim oraz na południu Ukrainy - poinformował w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

"Łączna powierzchnia terytorium przywróconego pod kontrolę Ukrainy na kierunku charkowskim i na kierunku rzeki Boh wynosi ponad 700 km kwadratowych" - powiedział na briefingu Hromow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

14:43 Norwegia przekazała Ukrainie około 160 rakiet Hellfire, a także sprzęt noktowizyjny - podaje Biełsat.

14:35 Czeczeńskie formacje tzw. kadyrowców są wykorzystywane na południu Ukrainy, szczególnie niedaleko Krzywego Rogu, jako oddziały zaporowe, które mają strzelać do wycofujących się rosyjskich żołnierzy - poinformował w czwartek na antenie telewizji Freedom Serhij Chłań, lojalny wobec Kijowa wiceszef rady obwodu chersońskiego.

Takie zadania przydzielono kadyrowcom około miesiąc temu, wraz z początkiem ukraińskiej kontrofensywy na Chersońszczyźnie - oznajmił Chłań. "(Czeczeni) nie potrafią i nie chcą walczyć. Umieją tylko karać swoich ludzi, zabijać i plądrować. Właśnie dlatego są wykorzystywani w oddziałach zaporowych. (...) To powrót do przeszłości (czasów II wojny światowej - PAP), zresztą podobnie jak wszystko, co przynoszą ze sobą najeźdźcy" - powiedział samorządowiec.

13:53 Regularne wojska rosyjskie zostały wycofane z frontu pod Iziumem w obwodzie charkowskim i przerzucone na południe, do regionu chersońskiego; dlatego kiedy siły ukraińskie zaatakowały pod Bałakliją, zupełnie posypały się tam wszystkie trzy linie obrony Rosjan - twierdzi ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

Zapowiedzi szerokiej ukraińskiej kontrofensywy na Chersońszczyźnie zmyliły czujność przeciwnika. Najeźdźcy zmniejszyli o połowę liczebność swojego zgrupowania na kierunku iziumskim, na północnym wschodzie Ukrainy i przerzucili wszystkie jednostki liniowe na południe. Na froncie pod Iziumem, w tym w okolicach miasta Bałaklija, pozostało około 10-15 tys. żołnierzy - wyjaśnił Switan w środę wieczorem w rozmowie z niezależną telewizją internetową Nastojaszczeje Wriemia.

12:56 Sekretarz stanu USA Antony Blinken składa niezapowiedzianą wcześniej wizytę na Ukrainie – podały media. Według wcześniejszych informacji Blinken ma ogłosić przekazanie dla Ukrainy nowego pakietu pomocy wojskowej.

Gazeta internetowa Ukrainska Prawda poinformowała, że Blinken spotka się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Możliwe także, że odwiedzi miejscowości w pobliżu ukraińskiej stolicy.

Wcześniej agencja Reutera podała, że sekretarz stanu USA ogłosi w czwartek przekazanie nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów dla Ukrainy i 18 innych krajów, potencjalnie zagrożonych rosyjską agresją.

12:52 Obecnie skupiamy się na niwelowaniu negatywnych konsekwencji wojny w Ukrainie dla naszych gospodarek i środowiska oraz na pomocy Ukraińcom, którzy bronią nie tylko swojego kraju, ale i europejskich wartości - mówił w czwartek w Pradze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na 30. Forum Ekonomiczno-Środowiskowego OBWE.

Szef polskiej dyplomacji, który w 2022 roku jest przewodniczym OBWE, otworzył w czeskiej stolicy sesję 30. Forum Ekonomiczno-Środowiskowego tej organizacji.

12:22 Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosi w czwartek przekazanie nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów dla Ukrainy i 18 innych krajów, potencjalnie zagrożonych rosyjską agresją - poinformowała agencja Reutera.

Reuters powołał się na wypowiedź wysokiego rangą urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu. Urzędnik poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena powiadomi Kongres USA o zamiarze przekazania funduszy na długoterminową pomoc, nie określając, jakie kraje mają być jej beneficjentami ani nie precyzując, jaka kwota trafi na Ukrainę.

12:15 Stało się już normą, że władze Gruzji odmawiają rosyjskim opozycjonistom wjazdu do swojego kraju, a artyści sprzeciwiający się inwazji Rosji na Ukrainę nie mogą występować przed gruzińską publicznością; Tbilisi jest ostrożne, ponieważ obawia się reakcji Moskwy - oznajmił niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem objasnit'.

Do Gruzji nie są wpuszczani nawet opozycjoniści, którzy wcześniej mieszkali w tym państwie. W ostatnich miesiącach zgody na wjazd nie otrzymali m.in. politycy Lubow Sobol i Dmitrij Gudkow, dziennikarze Michaił Fiszman i Aleksiej Romanow, członkini zespołu punkowego Pussy Riot Olga Borisowa, a nawet komik i matka jednego z przedstawicieli mediów.

12:13 Razem z naszymi sojusznikami pomagamy Ukrainie obronić suwerenność; broń, która produkowana jest w Polsce, jak Pioruny czy Kraby, pomaga dzisiaj bronić Ukrainy, można z dumą myśleć o polskim przemyśle obronnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas MSPO w Kielcach.

"Można z dumą myśleć o polskim przemyśle obronnym, choć nasze działania muszą być uzupełniane za granicą. Czas spokoju, pokoju i bezpieczeństwa w Europie skończył się 24 lutego tego roku, wraz z okrutną napaścią Rosji na Ukrainę. Dzisiaj razem z naszymi sojusznikami pomagamy przetrwać naszym sąsiadom ukraińskim, pomagamy obronić suwerenność. I broń, która produkowana jest w Polsce - jak (ręczne wyrzutnie przeciwlotnicze - PAP) Pioruny, który tu widziałem, jak (samobieżne armatohaubice - PAP) Kraby czy inny ciężki sprzęt, jak nowoczesne polskie karabiny pomaga dzisiaj w obronie suwerenności Ukrainy" - mówił premier podczas wystąpienia na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

11:34 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi twierdzi, że w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy udało się uniknąć katastrofy i uwolnienia do środowiska materiału radioaktywnego po ostrzale moździerzowym magazynu z paliwem jądrowym.

“Ogromne wrażenie zrobiły na mnie dwa otwory po ataku moździerzowym wielkości jednego metra w dachu magazynu z paliwem jądrowym” - powiedział Grossi w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica”. „Mieliśmy bardzo dużo szczęścia, bo to uderzenie mogło doprowadzić do uwolnienia się materiału radioaktywnego” - zaznaczył argentyński dyplomata. Szef MAEA dodał, że reaktory Zaporoskiej Elektrowni Atomowej są dobrze chronione przez żelbetonowe osłony, natomiast bardziej narażone są magazyny.

11:11 Prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 675 mln dolarów - oznajmił amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.

10:12 Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w rosyjskim ostrzale dzielnicy przemysłowej w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, powołując się na służby medyczne.

W połowie maja pojawiły się doniesienia o sukcesach ukraińskiej kontrofensywy na północ od Charkowa i odepchnięciu wojsk rosyjskich na odległość 3-4 km od terytorium Rosji. Później najeźdźcy odzyskali jednak kilka przyczółków w obwodzie charkowskim, co umożliwiło im wznowienie ostrzału miasta z powietrza i stanowisk artyleryjskich.

09:38 W trzech regionach Białorusi, w tym w okolicach Brześcia przy granicy z Polską, rozpoczęły się w czwartek białorusko-rosyjskie manewry wojskowe, których scenariusz przewiduje m.in. "wyzwolenie tymczasowo okupowanych terytoriów" - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za komunikatem białoruskiego resortu obrony.

Czytaj więcej: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1419359,na-bialorusi-rozpoczely-sie-manewry-ktorych-scenariusz-zaklada-wyzwolenie

09:00 Ukraińskie wojska prawdopodobnie zniszczyły rosyjski most pontonowy przez Dniepr w Dariwce, który jest ważny z punktu widzenia możliwości wzmacniania przez Rosję jej sił w obwodzie chersońskim - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

"W obwodzie chersońskim ukraińskie brygady kontynuują prowadzenie operacji ofensywnych. Ukraina prawdopodobnie zniszczyła wojskowy most pontonowy w Dariwce, który Rosjanie zbudowali po tym, jak pobliski most drogowy został poważnie uszkodzony. Przeprawa w Dariwce jest jedną z głównych dróg pomiędzy północnym a południowym sektorem rosyjskiej obecności wojskowej wzdłuż rzeki Dniepr. Systematyczne precyzyjne celowanie przez Ukrainę w kluczowe punkty przepraw prawdopodobnie nadal stwarza presje na rosyjskie siły w czasie, gdy próbują powstrzymywać ukraińskie ataki: spowalnia ich zdolność do rozmieszczenia rezerw operacyjnych i uzupełniania zapasów ze wschodu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:45 Rosyjskie wojska straciły w ciągu ostatniej doby około 640 żołnierzy, a także m.in. 15 czołgów, 37 pojazdów opancerzonych i 32 systemy artyleryjskie - powiadomił w czwartek w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Są to jedne z najwyższych dobowych strat agresora od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

08:19 Sytuacja militarna na południu Ukrainy jest „dość dynamiczna, ale pod kontrolą” sił ukraińskich, które atakowały ostatniej doby rosyjskie węzły logistyczne i punkty dowodzenia – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

„Nie zaszły znaczące zmiany w składzie i rozmieszczeniu wojsk wroga. Skupia on swoje wysiłki na utrzymaniu zajętych obszarów i działaniach, takich jak ostrzały artyleryjskie i moździerzowe, ataki z powietrza i ataki rakietowe na nasze pozycje i spokojne miejscowości” – ogłosiło dowództwo.

07:59 Siedmiu cywilów zginęło, a dwóch zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Trzy osoby zginęły w Słowiańsku, dwie w Marjince, a po jednej w miejscowościach Hałycyniwka i Wodiane - przekazał Kyryłenko.

07:49 Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nie zdołały rozpocząć regularnego nauczania w szkołach ze względu na zbyt małą liczbę nauczycieli; każdego dnia dzieci otrzymują materiał do samodzielnej nauki, po czym wracają do domu - poinformował w środę rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

07:34 Siły ukraińskie prawdopodobnie wykorzystały przemieszczenie wojsk rosyjskich na południe, by przeprowadzić „wysoce skuteczną” kontrofensywę w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraińskie siły wykorzystały najpewniej taktyczne zaskoczenie wroga i posunęły się w środę co najmniej 20 kilometrów w głąb kontrolowanego przez Rosję terytorium w obwodzie charkowskim, odbierając najeźdźcom około 400 kilometrów kwadratowych terenu – napisano w raporcie think tanku.

Rosyjskie wojska na tym obszarze były najpewniej osłabione z powodu poprzednich ruchów mających na celu próby zajęcia obwodu donieckiego oraz wsparcie obrony przed ukraińskimi atakami w obwodzie chersońskim na południu kraju – podkreśla ISW.

„Prowadzone przez Ukrainę operacje w obwodzie chersońskim zmusiły siły rosyjskie do przeniesienia uwagi na południe, co pozwoliło siłom ukraińskim na rozpoczęcie lokalnych, ale wysoce skutecznych kontrataków w okolicach Iziumu” – oceniają eksperci w raporcie.

ISW przytacza również opinie rosyjskich blogerów, którzy uderzając w „tony paniki i przygnębienia”, przyznają, że Ukraińcy osiągnęli znaczące zdobycze terytorialne. Wyrażają przy tym obawy, że kontratak może mieć na celu odcięcie rosyjskich jednostek od zaopatrzenia i odzyskanie dużych połaci ziemi.

05:23 Szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom oskarżył rosyjskie wojska, które okupują Zaporoską Elektrownię Atomową, o porywanie i torturowanie jej pracowników. "Około 200 osób zostało aresztowanych. Nie wiemy, co się z niektórymi stało, ani gdzie są" - powiedział Petro Kotin gazetom z niemieckiej grupy medialnej Funke.

Kotin powiedział, że ukraińscy pracownicy elektrowni byli zabijani lub torturowani.

"To bardzo trudne dla naszego personelu, by tam teraz pracować, ale ci, którzy pozostali, doskonale wiedzą, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa nuklearnego i ochrona przed pożarem" - podkreślił prezes Enerhoatomu. Poinformował, że przed rosyjską agresją na Ukrainę w Zaporoskiej Elelektrowni Atomowej pracowało 11 tysięcy osób, teraz pozostało tam około tysiąca ukraińskich pracowników.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największy tego typu obiekt w Europie. Przez Rosjan została zajęta w nocy z 3 na 4 marca. W sierpniu wojska rosyjskie kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

00:11 Proceder "filtracji" ludności ewakuowanej z terenów objętych wojną przypomina metody stalinowskie i stanowią próbę fizycznej eliminacji narodu ukraińskiego - powiedział w środę ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Świadectwa tych, którzy zostali poddani przymusowym deportacjom i procesom filtracji, są przerażające. Te praktyki przypominają metody stalinowskie, a ich systematyczny charakter prowadzi nas do założenia, że mogły być zaplanowane z premedytacją" - powiedział dyplomata podczas debaty Rady na temat sieci rosyjskich obozów filtracyjnych na okupowanych terytoriach Ukrainy. Jak dodał Szczerski, operacje filtracyjne "stanowią kolejną próbę Kremla, by fizycznie wyeliminować naród ukraiński i by zniszczyć jego odrębną tożsamość".

00:00 Na polu walki z rosyjską armią siły ukraińskie robią powolne, ale znaczące postępy a na południowym froncie radzą sobie obecnie lepiej niż Rosjanie - powiedział w środę zastępca szefa Pentagonu Colin Kahl.

"To dopiero początek. Myślę, że Ukraińcy robią powolne, ale znaczące postępy. Zobaczymy, jak się sprawy potoczą" – stwierdził Colin Kahl podczas konferencji DefenseNews.

"Ale jestem przekonany, że teraz po stronie ukraińskiej na południu sprawy mają się lepiej niż po stronie rosyjskiej" - podkreślił zastępca szefa resortu obrony USA. 

22:50 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał tytuł "Człowieka roku" XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Zełenski wzbudził podziw całego świata - podkreślił w środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w laudacji wygłoszonej wieczorem podczas uroczystej gali.

22:20 Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty. 

Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach - poinformował w środę rzecznik Pentagonu William La Plante.

Według La Plante'a Ukraińcy używali zmodyfikowanych pocisków Harpoon do uderzania w rosyjskie okręty. Jak podało Defence One, pociski te zostały zdemontowane z okrętu wojennego i zainstalowane na ciężarówkach.

"Zostały zdjęte z okrętu, umieszczone na kilku ciężarówkach z platformą, a następnie inna ciężarówka została podłączona kablem jako źródło zasilania. Okazało się, że w ten sposób rakiety można wystrzelić, a w następnym tygodniu zatopiono tymi pociskami dwa rosyjskie okręty" – powiedział rzecznik Pentagonu.

La Plante dodał, że użyte w ataku rakiety przeciwokrętowe Boeinga - Harpoon, zostały przekazane Ukraińcom przez jednego z sojuszników USA; nie sprecyzował jednak, o jaki kraj chodzi.

Rzecznik wyjaśnił, że pod koniec maja ukraińskie wojsko przeszło szkolenie w posługiwaniu się rakietami Harpoon, a w połowie czerwca Kijów ogłosił odbiór partii tych pocisków z Danii.

21:40 Biełsat. Kijów poprosił Moskwę o otwarcie korytarzy humanitarnych dla mieszkańców terenów okupowanych wokół elektrowni w Enerhodarze.  Strona rosyjska nie odpowiedziała.

21:31 Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w środę, że Rosja nadal prowadzi przygotowania do pseudoreferendów na okupowanych terytoriach Ukrainy i że chce zaangażować jako "obserwatorów" m.in. polityków z niemieckiej partii AfD i włoskiej Fratelli d'Italia.

21:10 Podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w środę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej - poinformował w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Ukrainy będzie szkolenie jej żołnierzy.

20:30 Nowy szef MSZ W. Brytanii James Cleverly poinformował w środę, że rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą; minister zapewnił, że uczyni wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukranie w walce o wolność.

20:00 W ciągu 10 dni wejdzie w życie zakaz wjazdu do krajów bałtyckich dla obywateli Rosji posiadających krótkoterminowe wizy Schengen - zapowiedział w środę szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs, cytowany przez agencję LETA.

19:26 Rosyjskie siły nielegalnie przetrzymują na komisariacie w mieście Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy około 40 miejscowych mieszkańców - podaje w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:00 Kryzysy energetyczny i żywnościowy są wywoływane przez Rosję z premedytacją; to sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy; nie wolno się na to zgodzić - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w środę z przywódcą Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą. Zwracał przy tym uwagę, że przebijająca się w afrykańskich mediach rosyjska propaganda to kłamstwo.

18:30 Wystąpienie Putina dowodzi po raz kolejny, że Rosja nie zmieniła planów wobec Ukrainy – celem pozostaje zniszczenie Ukrainy w jej obecnym kształcie oraz walka z całym narodem ukraińskim - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

18:00 Niedawna misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, negocjacje na temat irańskiego programu nuklearnego i kryzys energetyczny były tematami środowej rozmowy premiera Włoch Mario Draghiego z goszczącym w Rzymie dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim.