Zabójca, który w lipcu zastrzelił Abego, zarzucał byłemu premierowi i wieloletniemu szefowi LDP promowanie w Japonii ruchu religijnego znanego jako Kościół Zjednoczeniowy. Matka zamachowca miała przekazać grupie olbrzymią darowiznę, co doprowadziło rodzinę do bankructwa.
Japan’s PM has apologised for his party’s connections to the Unification Church, which has come under public scrutiny following Shinzo Abe’s assassination.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 31, 2022
Here’s why the religious movement is controversial ⤵️ pic.twitter.com/RRYitpDsYv
Krytycy określają Kościół Zjednoczeniowy jako sektę. Według dziennika „Financial Times” grupa stworzyła rozległe imperium biznesowe, w skład którego wchodzi m.in. brazylijski klub piłkarski i ferma szynszyli w Kalifornii. W Japonii członkowie tego Kościoła skazywani byli za przestępstwa związane z wymuszaniem pieniędzy.
Po zamachu na Abego japońska opinia publiczna zaczęła się domagać odpowiedzi na pytania o domniemane wieloletnie związki rządzącej partii z Kościołem Zjednoczeniowym. Poparcie dla obecnego premiera Fumio Kishidy, również z LDP, spadło przy tym do najniższego poziomu, odkąd objął on stanowisko.
W wewnątrzpartyjnej ankiecie 179 na 379 członków LDP zasiadających w obu izbach parlamentu przyznało się do kontaktów z Kościołem Zjednoczeniowym, a 17 otrzymało od niego pomoc w kampaniach wyborczych – przekazał w czwartek sekretarz generalny LDP Toshimitsu Motegi.
„Traktujemy te wyniki bardzo poważnie. Od teraz będziemy podejmować gruntowne działania wewnątrz partii, by upewnić się, że nikt nie ma powiązań z Kościołem Zjednoczeniowym” – dodał Motegi.
Kishida przeprowadził niedawno reorganizację rządu, która według ekspertów podyktowana była w dużej mierze niezadowoleniem społeczeństwa ze związków LDP z tym ruchem religijnym. W czwartek premier zapewniał w parlamencie, że Kościół nie miał wpływu na decyzje polityczne partii. (PAP)
dsk/