Dziś premiera pamiętników księcia Bolko von Pless

2022-09-10 07:51 aktualizacja: 2022-09-10, 16:26
Zamek Książ, Fot. PAP/Sebastian Borowski
Zamek Książ, Fot. PAP/Sebastian Borowski
Premiera pamiętników księcia Bolko von Pless odbędzie się w sobotę w Pszczyńskim Centrum Kultury. Bolko, książę von Pless, hrabia von Hochberg, wnuk ostatnich właścicieli zamków w Książu i Pszczynie zmarł 27 sierpnia w Monachium. "Z Polakami zbudowałem wieloletnie, prawdziwe przyjaźnie" – pisał baron na Książu.

Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn przekazał PAP, że premiera wydanych w czerwcu tego roku pamiętników księcia Bolko von Pless pod tytułem "Wspomnienia Śląskiego Księcia", odbędzie się w sobotę w Pszczyńskim Centrum Kultury. Mykytyszyn, który jest też rzecznikiem Zamku Książ w Wałbrzych, podkreślił, że jedną z idei księcia Bolka von Pless było zacieśnienie współpracy pomiędzy Pszczyną i Wałbrzych.

Bolko, książę von Pless i hrabia von Hochberg zmarł 27 sierpnia w Monachium. Pogrzeb barona na Książu odbył się w poniedziałek, 5 września, w miejscowości Rißtissen w Badenia-Wirtembergia. „Pogrzeb odbył się w obrządku katolickim, był kameralny, w gronie najbliższej rodziny” – powiedział PAP Mykytyszyn.

"Wspomnienia Śląskiego Księcia" to pamiętnik księcia Bolko von Pless, który Mykytyszyn pomógł spisać.

"Zależy mi także, aby podkreślić, jak ważna jest pokojowa współpraca między narodami i wynikające z niej pozytywne działania. Z Polakami zbudowałem wieloletnie, prawdziwe przyjaźnie. Potrzeba życia w pokoju i działania na rzecz innych to dwa najważniejsze tematy tej książki. Moje wspólne, wieloletnie działania z przyjaciółmi i partnerami z Wałbrzycha i Pszczyny zaowocowały cennymi inicjatywami" - napisał von Pless we wstępie do tej publikacji.

Bolko von Pless urodził się 3 kwietnia 1936 r. w Monachium jako syn hrabiego Bolko von Hochberga i jego żony Clothilde, z domu de Silva y Gonzalez de Candamo. Dziadkami księcia ze strony ojca są książę Hans Heinrich XV i księżna Daisy von Pless. Rodzina Hochbergów administrowała, a później posiadała zamek Książ od 1509 r. do 1943 r.

Do Polski przyjechał po raz pierwszy w 1976 r. i – jak wspomina w swoich pamiętnikach - już wtedy przyjęto go "bardzo serdecznie". "Przez prawie 45 lat odwiedzałem Śląsk z poczucia obowiązku względem pamięci moich przodków, ale przede wszystkim, aby budować porozumienie z dzisiejszymi mieszkańcami tej ziemi. Dla mojej rodziny kraina ta była domem przez ponad 700 lat. Nasze wspólne dziedzictwo kulturowe stanowi pomost między przeszłością a przyszłością. Pozwala nam czerpać z tradycji i historii, i na ich bazie budować porozumienie. Pomaga nam również leczyć rany i naprawiać pęknięcia z przeszłości" – pisał baron na Książu.

W swoich wspomnieniach von Pless dużo miejsca poświęca zamkowi Książ, który był w rękach Hochbergów przez ponad cztery wieki. Dziś zamek jest własnością gminy Wałbrzych. "Ten będący dziś ważnym europejskim zabytkiem śląski zamek, otoczony profesjonalną i troskliwą opieką władz Wałbrzycha, wypełniony jest duchem naszej rodziny" – napisał.

Von Pless wskazał w pamiętnikach, że jego rodzina przed II wojną światową była największymi posiadaczami ziemskimi na Śląsku.

"Nigdy nie chciałem niczego odzyskiwać. Znam i rozumiem historię. Wojnę zaczęli Niemcy i to nasz naród ponosi odpowiedzialność za zbrodnie, które stały się jej udziałem, a w konsekwencji utratę ziem na wschodzie kraju. Inteligentni ludzie to wiedzą" – podkreślił książę.

Podkreślił też, że przez większość swojego życia patrzył w przyszłość.

"Nie wracam do tego, co było i cenię możliwości, jakie daje oddzielenie przeszłości grubą kreską. Chciałbym wierzyć, że odrobiliśmy lekcje, które zgotowała nam historia w okrutnym 20. wieku" – napisał.

Potomek właścicieli Książa i Pszczyny bywał na Śląsku regularnie od lat 70. ubiegłego stulecia. Po 1989 r., a szczególnie po Mszy Pojednania w Krzyżowej w 1993 r., włączył się w promocję zamku Książ jako atrakcji turystycznej o ponadregionalnym znaczeniu. Od tego czasu regularnie odwiedzał zamek i włączał się w organizację przedsięwzięć kulturalnych, takich jak: wystawy, koncerty, publikacje.

Książę Bolko von Pless był również orędownikiem ponadregionalnej współpracy miast Wałbrzych i Pszczyna, które w przeszłości stanowiły wspólne dominium połączone unią personalną w osobie kolejnych właścicieli z rodziny von Pless, a od 2013 r. są miastami partnerskimi. W 2015 r. von Pless otrzymał tytuł honorowego obywatela Wałbrzycha.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

kw/