W Warszawie właśnie otworzono wystawę - „Muzeum Hołodomoru w budowie” - która pokazuje, jak postępują prace z budowanego w Kijowie muzeum, tłumaczy jego ideę oraz finalny koncept.
Otwieramy wystawę Budowa Muzeum Hołodomoru.
— Maciej Piotrowski (@piotrowski_mac) September 15, 2022
Zapraszamy do Galerii Nizio na Inżynierską 3. pic.twitter.com/5FtgceuXis
Hołodomor lub Wielki Głód to wywołana przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu w latach 1932–1933 na terytorium ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zbrodnia ta jest jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieki Ukrainy.
Na początku 2022 roku prace nad budynkiem Muzeum Hołodomoru dobiegały końca. Finalizowana była również wstępna, artystyczna koncepcja wystawy stałej. Ale rosyjska agresja na Ukrainę przerwała dalsze prace.
Jak opowiada Mirosław Nizio, architekt, który pracuje nad realizacją projektu Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie, muzeum będzie opowiadać o traumatycznych wydarzeniach m.in. poprzez zgromadzone relacje świadków, dokumenty, eksponaty. Staramy się, by projektowana przez nas przestrzeń już poprzez efekty wizualne była odzwierciedleniem tego, co działo się w Ukrainie w latach 30-tych – dodaje.
I zaznacza, że muzeum opowiadać będzie też „jasną” historie Ukrainy, jej kulturę, rozwój. „A to wszystko w mocnym kontraście poprzez ukazanie ziemi, ma której działy się sowieckie zbrodnie, gdzie byli chowani ludzie zagłodzeni przez nich na śmierć. I wtedy samo nasuwa się pytanie: jak to możliwe, żeby na tak bogatej ziemi doszło do wydarzeń, których okropność nie możemy sobie wyobrazić?".
Ekspozycję – którą można zobaczyć w warszawskiej Galerii Nizio - przygotowano z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy Hołodomoru, w ramach trwającej 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.
W sobotę 17 września o godz. 18:00 wystawę zainicjuje dyskusja „Wielki Głód w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa”. W debacie wezmą udział ukraińscy i polscy twórcy: pisarka i eseistka Oksana Zabużko, artystka i antropolożka kultury Lia Dostliewa oraz architekt Mirosław Nizio. Rozmowę poprowadzi reportażysta Witold Szabłowski.
Wystawę można zwiedzić do 14 października 2022.Autorzy: Dmytro Menok, Ihor Usatenko
dmd/ iua/ kw/