Premier Morawiecki przybył do Wilna na polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

2022-09-16 08:15 aktualizacja: 2022-09-16, 12:11
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki wraz z przedstawicielami rządu przybył do Wilna, gdzie odbędą się polsko-litewskie konsultacjach międzyrządowe. Podczas wizyty szef polskiego rządu spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz premier Ingridą Simonyte.

W konsultacjach, które odbędą się pod przewodnictwem premierów Morawieckiego i Simonyte udział wezmą przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, obrony, aktywów państwowych, infrastruktury, rozwoju i technologii, finansów, edukacji i nauki, zdrowia, rodziny i polityki społecznej oraz kultury i dziedzictwa narodowego.

"Wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz efektywnej współpracy w kluczowych dziedzinach. Podczas konsultacji premierzy podpiszą wspólną deklarację w sprawie rozwoju współpracy dwustronnej" - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodał, że podczas spotkania premiera Morawieckiego z prezydentem Nausedą i premier Simonyte ma być omawiana m.in. sytuacja na Ukrainie. "Wśród poruszanych tematów znajdą się także bieżące zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i obrony, kwestie związane z cenami energii i bezpieczeństwem dostaw w regionie. Przedmiotem rozmów premierów będą także wybrane kwestie dwustronne, m.in. dotyczące współpracy gospodarczej oraz z agendy UE" - wymieniał Müller.

Zwracał też uwagę, że Polska i Litwa od początku rosyjskiej agresji wspierają Ukrainę oraz organizują pomoc dla Ukraińców, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

"Nasze kraje opowiadają się za dalszym wzmocnieniem międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, w tym unijnego wsparcia finansowego. Popieramy wraz z Litwinami starania, które mają na celu przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. Od 2020 roku Polska, Litwa i Ukraina zacieśniły współpracę poprzez utworzenie nowego formatu trójstronnego, tzw. Trójkąta Lubelskiego" - wskazał Müller. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

kgr/