"Niedźwiedź-22". Ruszyły największe w tym roku ćwiczenia Żelaznej Dywizji

2022-09-19 11:43 aktualizacja: 2022-09-20, 06:40
Ćwiczenia Niedźwiedź-22. Fot. Twitter MON/plut. Aleksander Perz
Ćwiczenia Niedźwiedź-22. Fot. Twitter MON/plut. Aleksander Perz
Kilka tysięcy żołnierzy, głównie z 18. Dywizji Zmechanizowanej, uczestniczy w ćwiczeniu "Niedźwiedź - 22", które rozpoczęło się w poniedziałek. Biorą w nim udział także żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Jak zaznaczył rzecznik 18. DZ mjr Przemysław Lipczyński, "ćwiczenie odbywa we wschodniej Polsce". "Jeżeli mówimy o części ogniowej, to została zaplanowana na poligonie w Nowej Dębi, ale staramy się ćwiczyć poza poligonami" - zaznaczył rzecznik.

Dodał, że "w tzw. terenie przygodnym" odbędzie się "nieogniową część ćwiczenia". "Zostanie w niej wykorzystana infrastruktura cywilna. Tam ćwiczą np. stanowiska dowodzenia" - wyjaśnił mjr Lipczyński.

Rzecznik przekazał też, że "głównym celem 'Niedźwiedzia - 22' jest uzyskanie natowskiej certyfikacji CREVAL przez dowództwa 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie i 18. Pułku Logistycznego w Łomży".

Formowanie obu jednostek rozpoczęto trzy lata temu. Certyfikat CREVAL oznacza zdolność do działania według sojuszniczych standardów gotowości bojowej.

Mjr Lipczyński zwrócił uwagę, że "jeden z epizodów ćwiczenia przewiduje wspólne prowadzenie ognia przez pododdziały pancerne z: Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych".

"Wspólnie ogień na ćwiczeniach będą prowadzić polskie czołgi leopard, amerykańskie abramsy i brytyjskie challengery. Chodzi o wzmocnienie interoperacyjności i współpracy sojuszniczej. Jest to jeden z ciekawszych elementów ćwiczenia" - mówił.

Ćwiczenie Niedźwiedź - 22 potrwa do piątku. Biorą w nim udział wszystkie pododdziały 18. DZ, a także czołgiści i żołnierze wojsk powietrznodesantowych ze Stanów Zjednoczonych oraz czołgiści z Wielkiej Brytanii.

18. DZ powstała w 2018 roku. W jej skład wchodzą m.in.: 19. Brygada Zmechanizowana, 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Siedziba dowództwa mieści się w Siedlcach. (PAP)

Autor: Alfred Kyc

js/