W wielu państwach należących brytyjskiej Wspólnoty Narodów podświetlono budynki. W Sydney w Australii podświetlono żagle charakterystycznej opery – ukazał się na nich wizerunek zmarłej królowej. Wcześniej był on widoczny na budynku opery po jej śmierci 8 września. Na Malcie hołd królowej oddano wystrzałem z 21 armat oraz opuszczeniem flag do połowy masztu.
We Francji stację metra przy alei Champs-Elysees nazwaną na cześć króla Jerzego V, dziadka zmarłej monarchini, przemianowano w poniedziałek na jeden dzień na stację Elżbiety II.
W Warszawie w dniu pogrzebu na fasadzie Pałacu Prezydenckiego został wyświetlony wizerunek królowej Elżbiety II. Pokazano czarno-biały profil brytyjskiej monarchini i lata urodzin oraz śmierci. Iluminację pokazała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.
W dniu pogrzebu, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, został wyświetlony wizerunek Królowej Elżbiety II. #QueenElizabethII pic.twitter.com/o2CwWox1NN
— PL1918 (@PL1918) September 19, 2022
Mieszkańcy Waszyngtonu, Paryża, Tokio i wielu innych miast gromadzili się w pubach, aby oglądać transmisję z uroczystości pogrzebowych. Ponadto na całym świecie pod brytyjskimi ambasadami ludzie zostawiali kwiaty i fotografie królowej.
W Katmandu, stolicy Nepalu, mnisi zapalili świeczki podczas sesji modlitewnej dla uczczenia pamięci monarchini. Z kolei w Kalkucie w Indiach składano kwiaty pod zdjęciem królowej przy Victoria Memorial – olbrzymim marmurowym gmachu, zbudowanym ku czci brytyjskiej królowej Wiktorii.
W poniedziałkowych uroczystościach w Londynie wzięło udział około 500 zagranicznych gości. Szacowano, że transmisję z pogrzebu mogło oglądać nawet 4 miliardy osób, tj. połowa globalnej populacji. Było to największe wydarzenie telewizyjne w historii.
Z Londynu Marcin Furdyna (PAP)
an/