Nowe wnioski z badań przedstawiono w piśmie "Geophysical Research Letters". Autorzy tych analiz zwracają uwagę, że pierwszy wyciek lawy wewnątrz Cumbre Vieja nastąpił w 2008 r. Proces intensywnego uwalniania się lawy i jej wejścia pod litosferę Cumbre Vieja trwał pięć kolejnych lat, po czym na kilka lat wyhamował. Kolejne intensywne wycieki magmy wewnątrz wulkanu wystąpiły w latach 2017-2018, a następnie po 2020 r.
Jak sprecyzowali wulkanolodzy, wiek lawy ustalono na podstawie pomiarów helu-3, uwolnionego z Cumbre Vieja, który obecny był w gazach zimnego źródła mineralnego wewnątrz kanaryjskiego wulkanu. "Był to pierwszy wskaźnik geochemiczny, potwierdzający zmiany magmowe, zachodzące pod wyspą La Palma" - wyjaśnili naukowcy z Involcan.
Hiszpańskie media przypominają natomiast raport Narodowego Instytutu Geograficznego (IGN) w Madrycie, opublikowany w mediach społecznościowych. Dotyczy on odkrycia z ostatnich miesięcy, zgodnie z którym, w związku z procesami zachodzącymi podczas wybuchu wulkanu, doszło do deformacji powierzchni kanaryjskiej wyspy.
Według badaczy z IGN inklinometr zarejestrował, iż po erupcji Cumbre Vieja na La Palmie doszło do przechylenia powierzchni wyspy o 2,5 mikroradianów.
Hiszpańscy wulkanolodzy zaznaczyli też, że miesiąc przed erupcją wulkanu na wyspie zanotowano pierwsze silne wstrząsy, których epicentrum znajdowało się na głębokości 8 km.
Erupcja Cumbre Vieja trwała 85 dni i 18 godzin, wymuszając ewakuację ponad 7 tys. osób i niszcząc prawie 3 tys. budynków. Był to pierwszy od 50 lat wybuch wulkanu na La Palmie. Wcześniejsze miały miejsce w 1971 i 1949 r. (PAP)
Autor: Marcin Zatyka
kgr/