O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Unia boi się o swoje bezpieczeństwo w związku z masową ucieczką Rosjan. Źródło PAP: będą zmiany w polityce wizowej

Wśród państw członkowskich istnieją obawy o bezpieczeństwo narodowe w kontekście Rosjan uciekających do UE po ogłoszeniu mobilizacji przez Kreml. W poniedziałek ambasadorowie państw członkowskich wezwali Komisję Europejską do zaktualizowania wytycznych dot. polityki wizowej w tej sprawie - przekazało PAP źródło UE.

Rosjanie uciekający przed mobilizacją, Fot. PAP/EPA/RONI REKOMAA
Rosjanie uciekający przed mobilizacją, Fot. PAP/EPA/RONI REKOMAA

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE spotkali się w poniedziałek, aby omówić wspólne podejście UE do osób uciekających przed mobilizacją w Rosji.

"Ambasadorowie uzgodnili, że zlecą Komisji Europejskiej zaktualizowanie wytycznych dotyczących polityki wizowej dotyczącej Rosji w kontekście bezpieczeństwo narodowego państw członkowskich" - poinformowało źródło.

Państwa UE zobowiązały też Komisję i FRONTEX (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej) do ścisłego monitorowania wjazdów Rosjan do państw trzecich oraz do UE, po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji.

Z informacji PAP wynika, że Komisja została proszona o kontynuowanie prac nad pomocą makrofinansową dla Ukrainy, a Europejska Służba Działań Zewnętrznych o przedstawienie planu, w jaki sposób UE może nadal zapewniać pomoc wojskową dla Ukrainy.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się w weekend za otwarciem UE dla uciekających Rosjan. W rozmowie przeprowadzonej w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Michel powiedział, że UE powinna wykazać „otwartość na tych, którzy nie chcą być instrumentalizowani przez Kreml”. Zaznaczył, że ogłoszenie w środę przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji w Rosji zmieniło dynamikę wojny na Ukrainie.

Michel powiedział, że jest otwarty na konsultacje z kolegami z UE na temat tego, jak można rozwiązać kwestię uciekających przed mobilizacją Rosjan.

„W zasadzie uważam, że (...) Unia Europejska (powinna) gościć tych, którzy są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych. Jeśli w Rosji ludzie są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych, ponieważ nie podążają za tą szaloną decyzją Kremla o rozpoczęciu wojny na Ukrainie, musimy wziąć to pod uwagę" - dodał.

W tym miesiącu UE zgodziła się zawiesić umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją po tym, jak kilka krajów unijnych zaprotestowało przeciwko obecności w UE turystów z Rosji, gdy reżim Putina toczy wojnę na Ukrainie.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

kw/

Zobacz także

  • Żołnierze armii ukraińskiej Fot. PAP/EPA/MARIA SENOVILLA

    Gen. Syrski: możliwości mobilizacyjne nie pokrywają potrzeb na froncie

  • Ukraińskie wojsko (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Yevhen Titov

    Ukraińskie władze planują mobilizację 160 tysięcy osób

  • Kim Dzong Un z żołnierzami, fot. PAP/EPA/KCNA

    Korea Północna. 1,4 miliona młodych ludzi wstąpiło do armii w tym tygodniu, by walczyć w "świętej wojnie"

  • Prezydent RP Andrzej Duda, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, fot. Leszek Szymański

    Sikorski o współpracy z prezydentem: Polska nie może mieć dwóch polityk zagranicznych

Serwisy ogólnodostępne PAP