Według Krajowego Centrum Huraganów (NHC) Ian uderzył w południowo-zachodnie wybrzeże Florydy wiatrem o prędkości ok. 249,5 km/godz., co czyni go huraganem 4. kategorii. Jak wyjaśniło NHC kategorię 5. huragan osiąga przy wietrze o sile przekraczającej 256,6 km/godz.
Ian jest najsilniejszym huraganem, jaki pojawił się w ostatnich dekadach na zachodnim wybrzeżu Florydy. Dorównuje siłą huraganowi Charley z 2004 roku. W ciągu ostatnich 30 lat Amerykę nawiedziły tylko dwa huragany kategorii 5. Obydwa uderzyły we Florydę.
Meteorolodzy ostrzegają, że duże obszary stanu doświadczą "katastrofalnych fal sztormowych, silnych wiatrów, ulewnych deszczów i powodzi".
"Możliwa jest 'historyczna' fala sztormowa do 5,5 m zdolna pochłonąć przybrzeżne domy"
"Duża część zachodnio-środkowej Florydy i miejsca w głębi lądu stoją w obliczu katastrofy: możliwa jest 'historyczna' fala sztormowa do 5,5 m zdolna pochłonąć przybrzeżne domy; deszcz może spowodować powódź w dużej części stanu; a miażdżące wiatry mogą zniszczyć domy i przerwać dostawy prądu na kilka dni lub tygodni” – podkreśla CNN.
Cytuje mężczyznę, który w Myers Beach był świadkiem potężnego uderzenia Iana.
"Fala sztormowa jest bardzo duża. Widzimy samochody i łodzie pływające po ulicy. Widzimy drzewa prawie złamane na pół. Na ulicach panuje dość duży chaos" – relacjonował miejscowy architekt Frank Loni.
Na Florydzie miliony mieszkańców są objęte nakazami ewakuacji. Gubernator stanu Ron DeSantis podkreśli jednak w środę, że w niektórych hrabstwach na bezpieczną ucieczkę jest już za późno.
Biden zapowiada pomoc mieszkańcom Florydy
Katastrofalne skutki huraganu spowodowały reakcję Białego Domu. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział przekazanie dodatkowych środków z rezerw federalnych na rzecz odbudowania Florydy. Dodatkowo podano, że mieszkańcy, których domy zostały zniszczone będą mogli liczyć na tymczasowe zakwaterowanie.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
dsk/