O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ukraiński wywiad wojskowy: Putin nakłania Łukaszenkę do otwartego udziału w wojnie

Prezydent Rosji Władimir Putin nakłania białoruskiego przywódcę Alaksandra Łukaszenkę do otwartego wstąpienia w wojnę na Ukrainie – powiadomił w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy.

Alaksandr Łukaszenka, Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY
Alaksandr Łukaszenka, Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY

"Widzimy działania, które prowadzi Rosja, by zmusić kierownictwo Białorusi do wstąpienia w otwartą wojnę" – powiedział przedstawiciel HUR, Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Wadym Skibicki.

"Stale odbywają się spotkanie Putina i Łukaszenki, na których ta kwestia jest omawiana i Putin próbuje nakłonić Łukaszenkę do podjęcia takiej decyzji" – dodał Skibicki. Jego wypowiedź opublikowano w Telegramie HUR.

"Obecnie, według danych wywiadu wojskowego Ukrainy, przy naszej granicy (na Białorusi) znajduje się sześć białoruskich batalionów. Są tam bataliony zmechanizowane, wojsk powietrznodesantowych" - wskazał Skibicki.

"Jak długo będzie się utrzymywać taka sytuacja, będzie zależało od tego, jak będą się rozwijać wydarzenia na froncie, jak będą rozwijać się wydarzenia w wojnie Rosji przeciwko naszemu państwu" – dodał.

Wcześniej w niedzielę MSZ Ukrainy powiadomiło, że białoruski resort dyplomacji w sobotę wezwał ukraińskiego ambasadora, przekazując mu notę, w której oskarżył Kijów o "planowanie ataku na Białoruś". Zdaniem Ukrainy, która stanowczo odrzuciła te "insynuacje", może to być "częścią planu Federacji Rosyjskiej, by przeprowadzić prowokację i znów oskarżyć Ukrainę".

Portal Ukraińska Prawda zwraca uwagę na słowa litewskiego ministra obrony, który na Twitterze ocenił, że zamiast taktycznej broni jądrowej, Rosja może wykorzystać Alaksandra Łukaszenkę.

"Zamiast taktycznej broni jądrowej, aktywizowany jest Łukaszenka. Wczoraj Białoruś oficjalnie oskarżyła Ukrainę o przygotowywanie ataku przeciwko niej. Celem (Rosji) jest odciągnięcie jak największych sił (ukraińskich-PAP) z frontu na granicę z Białorusią" - napisał Arvydas Anusauskas. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Prezydenci Rosji i Francji Władimir Putin i Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/	KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL
    Prezydenci Rosji i Francji Władimir Putin i Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/ KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL

    Pałac Elizejski z zadowoleniem przyjął gotowość Putina do rozmowy z Macronem

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Doradca Putina: propozycje Europy i Ukrainy nie zwiększają szans na pokój

  • Kirił Dmitrijew. Fot. PAP/EPA/SERGEI SAVOSTYANOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Kirił Dmitrijew. Fot. PAP/EPA/SERGEI SAVOSTYANOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Specjalny wysłannik Kremla Kiriłł Dmitrijew przybył do Miami na rozmowy z delegacją USA

  • Władimir Putin podczas programu „Bezpośrednia linia”. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
    Władimir Putin podczas programu „Bezpośrednia linia”. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

    Putin na konferencji manipulował faktami, chwalił spadek cen jaj i tłumaczył brak ryb w Rosji

Serwisy ogólnodostępne PAP