Serbia wygrała z Brazylią w finale mistrzostw świata siatkarek

2022-10-15 21:37 aktualizacja: 2022-10-16, 10:49
Zawodniczki reprezentacji Serbii. Fot. SANDER KONING PAP/EPA
Siatkarki Serbii pokonały Brazylię 3:0 (26:24, 25:22, 25:17) w finale mistrzostw świata w Apeldoorn. Turniej organizowany był w Polsce i Holandii. Polki uplasowały się na siódmym miejscu po porażce w ćwierćfinale właśnie z Serbkami 2:3.

Serbia - Brazylia 3:0 (26:24, 25:22, 25:17)

Serbia: Joavana Stevanovic, Bianka Busa, Tijana Boskovic, Bojana Drca, Sara Lozo, Mina Popovic, Teodoria Pusic (libero) oraz Katarina Lazovic, Bojana Milenkovic.

Brazylia: Gabi Braga Guimaraes, Macris Carneiro, Carol Gattaz, Ana Carolina da Silva, Lorenne Geraldo, Rosamaria Montibeller, Natalia Araujo (libero) oraz Roberta Ratzke, Kisy Nascimento, Tainara Santos, Priscila Daroit.

Mecz lepiej rozpoczęły Brazylijki, które od początku odskoczyły rywalkom na 10:7. Serbki w połowie seta doprowadziły do wyrównania, po czym przejęły inicjatywę. Dopiero w końcówce zbudowały dwupunktową przewagę i chociaż siatkarki z Ameryki Południowej zdołały zniwelować straty, to w grze na przewagi lepsze okazały się Europejki.

Druga partia wyglądała podobnie jak premierowa odsłona, jednak tym razem Brazylijki dłużej utrzymały prowadzenie - w połowie seta miały przewagę 16:13. Wtedy jednak zanotowały przestój, grę poprawiły natomiast Serbki, które zdobyły siedem punktów z rzędu. Nie pozwoliły już wydrzeć sobie zwycięstwa z rąk w tej partii.

Trzecia odsłona to była całkowita dominacja obrończyń tytułu od początku do końca i wygrały one pewnie 3:0. Zakończyły tym samym turniej bez porażki na koncie, z zaledwie pięcioma przegranymi setami. Najtrudniejszą przeprawę w rozgrywkach miały z Polkami, które były blisko wyeliminowania ich w ćwierćfinale. Ostatecznie Serbki triumfowały wtedy 3:2, w tym 16:14 w tie-breaku.

"Brak mi słów. Te dziewczyny, ten zespół, ta energia... Wygrałyśmy turniej bez ani jednej porażki. Jestem dumna z tego, że jestem częścią tego zespołu. Po prostu cieszyłyśmy się grą na boisku, to dla nas najważniejsze" - powiedziała zaraz po finale liderka serbskiej reprezentacji i MVP turnieju Tijana Boskovic.

We wcześniejszym meczu o brąz Włoszki pewnie pokonały Amerykanki 3:0 (25:20, 25:15, 27:25).

MVP: Tijana Boskovic (Serbia).

Końcowa klasyfikacja: 1. Serbia, 2. Brazylia, 3. Włochy, 4. USA, 5. Japonia, 6 Chiny, 7. Polska, 8. Turcja, 9. Belgia, 10. Kanada, 11. Dominikana, 12. Holandia, 13. Tajlandia, 14. Niemcy, 15. Portoryko, 16. Argentyna, 17. Bułgaria, 18. Czechy, 19. Kenia, 20. Korea Południowa, 21. Kolumbia, 22. Chorwacja, 23. Kazachstan, 24. Kamerun.(PAP)