Wzniesiony pod koniec XIX wieku pałac - w którym siedzibę ma Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim - przeszedł, trwający ponad dwa lata, generalny remont. Odrestaurowano dach i odświeżono elewacje, przywrócono oryginalną kolorystykę wnętrz. Odtworzono parkiet taflowy, a także tarasy: północny i południowy. W budynku wymieniono też instalacje elektryczne i sanitarne oraz zamontowano windę.
W poniedziałek pałac oglądał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który przypomniał, że od br. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, którego częścią jest Pałac Wielopolskich, jest prowadzone wspólnie przez powiat ostrowiecki oraz MKiDN.
"Dobrze, że takie instytucje stale podnoszą swoją jakość, pałac został pięknie odrestaurowany. Mamy wystawy jednego najwybitniejszych polskich artystów Leona Wyczółkowskiego. Wystawa zresztą zorganizowana we współpracy z muzeum w Bydgoszczy (Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego), które również niedawno przeszło olbrzymi remont. To też, wskazuje na to, że współpraca między muzeami jest bardzo ważna" – powiedział wicepremier.
Przypomniał, że druga część Muzeum Archeologicznego, czyli Krzemionki, gdzie mieści się kompleks neolitycznych kopalni krzemienia, są nie tylko Pomnikiem Historii, ale zyskały również wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podkreślił, że obowiązkiem ministerstwa kultury jest opieka nad takim instytucjami, podobnie jak wspieranie remontów zabytkowych budynków na terenie kraju.
Jednym z takich obiektów jest kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowcu Świętokrzyskim. Świątynia wybudowana na początku XVIII wieku przechodzi obecnie remont. Dzięki wsparciu ministerstwa kultury odnawiany jest dach kościoła. Stare, zniszczone pokrycie miejscami przeciekało, co zagrażało zabytkowemu wnętrzu świątyni.
"To naturalne, że polskie państwo bierze współodpowiedzialność za wsparcie, jeśli chodzi o remonty" – powiedział Gliński, który w towarzystwie proboszcza parafii w Denkowie ks. Adama Gucwy obejrzał remontowany kościół. "Rok rocznie realizujemy ponad 600 projektów, jeżeli chodzi o opiekę nad zabytkami w całym kraju. To są często projekty sakralne, ponieważ tak się nasza historia ułożyła, że nasze zabytki to w dużej mierze świat sakralny, świat polskich kościołów, parafii i klasztorów" – dodał.
Remont dachu kościoła w Denkowie został wsparty przez MKiDN kwotą 400 tys. złotych. Ks. Adam Gucwa, proboszcz parafii poinformował, że prace mają potrwać do końca listopada. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
mmi/