O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tych leków i medykamentów nie wolno wywozić z Polski. Jest najnowsza lista

Ministerstwo Zdrowia wydało we wtorek nowe obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. W wykazie znalazło się 200 pozycji.

Jest nowa lista leków i medykamentów, których nie można wywozić Fot. PAP/Longin Wawrynkiewicz
Jest nowa lista leków i medykamentów, których nie można wywozić Fot. PAP/Longin Wawrynkiewicz

Tzw. lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje.

Publikację nowej listy zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, informując, że znajdzie się na niej m.in. 12 nowych substancji czynnych.

"Jeśli chodzi o sytuację na polskim rynku, mamy 16 tys. zarejestrowanych produktów leczniczych, w tym ponad 55 tys. opakowań różnych leków. Na pewno żadna z aptek nie jest w stanie tyle produktów posiadać" – mówił. Przyznał, że jest problem z poszczególnymi lekami. "Ale nie widzimy, żeby sytuacja odbiegała od normy" – stwierdził wiceminister.

W aktualnym wykazie są m.in. insuliny – np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insuman Basal, Liprolog, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoRapid Penfill, Polhumin N oraz Polhumin R.

Wykaz obejmuje też np. środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG i Nutramigen PURAMINO.

W wykazie są także m.in. lek przeciwzakrzepowy Clexane, roztwór do nebulizacji Berodual, aerozole inhalacyjne Trimbow oraz Symbicort i stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic.

Leki, wyroby i środki żywieniowe z wykazu nie mogą być wywożone za granicę. 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

mar/
 

Zobacz także

  • Leki (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Grypa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Archiwum Turczyk
    Specjalnie dla PAP

    Wirusolog: mamy skuteczny lek na grypę i na COVID-19, ale ten drugi jest poza zasięgiem pacjentów

  • Dzieci zmarły po zażyciu syropu Doc-1 Max. Fot. PAP/DPA

    65 dzieci zmarło po zażyciu leków indyjskiej firmy

  • Min. Niedzielski: Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 roku. Fot. PAP/DPA/Frank May (zdjęcie ilustracyjne)

    Minister Niedzielski: rozważamy scenariusz wprowadzenia darmowych leków dla dzieci i osób 65+ od września

Serwisy ogólnodostępne PAP