Źródło: Iran dostarczy Rosji drony i pociski ziemia-ziemia

2022-10-18 17:23 aktualizacja: 2022-10-18, 21:04
Irańskie drony. Fot. PAP/Abaca
Irańskie drony. Fot. PAP/Abaca
Iran dostarczy Rosji kolejne drony i pociski ziemia-ziemia, a porozumienie w tej sprawie podpisano 6 października - podaje we wtorek Reuters, powołując się na irańskich i zachodnich dyplomatów. Agencja ocenia, że zwiększy to napięcia między Teheranem i Zachodem.

Umowę na dostawy pocisków rakietowych krótkiego zasięgu typu Zolfaghar i Fateh oraz drony podpisała w Moskwie delegacja, na czele której stał pierwszy wiceprezydent Iranu Mohammad Mochber - poinformował agencję Reutera irański dyplomata, który odrzucił też zarzuty, że eksport broni stanowi pogwałcenie rezolucji 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej Iranu.

Inny rozmówca agencji powiedział, że rakiety i drony zostaną dostarczone do Rosji w ciągu 10 dni.

"To, gdzie wykorzystywana jest (broń), nie jest sprawą sprzedającego. Nie stajemy po niczyjej stronie w konflikcie w Ukrainie (...). Chcemy go zakończyć środkami dyplomatycznymi" - powiedział jeden z irańskich dyplomatów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że rząd Rosji nie ma informacji o wykorzystywaniu irańskiej broni przez Rosję, a dalsze pytania w tej sprawie powinny być kierowane do resortu obrony. Ministerstwo nie odpowiedziało na pytania Reutera o import dronów i rakiet.

Teheran zabiega o wzmocnienie relacji z Rosją, obawia się bowiem, że na Bliskim Wschodzie zmieni się równowaga sił w związku z nawiązaniem relacji między Izraelem a państwami Zatoki Perskiej - komentuje Reuters.

W poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel zwrócił uwagę, że dostarczanie Rosji dronów przez Iran stanowiłoby pogwałcenie rezolucji 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rezolucja RB ONZ 2231 dotycząca międzynarodowego porozumienia nuklearnego między Zachodem a Iranem, zawiera klauzule ograniczające możliwość eksportowania i zakupu przez Teheran zaawansowanych technologii militarnych, w tym dronów.

W poniedziałek rano ukraińskie władze poinformowały, że Kijów został zaatakowany przez wojska rosyjskie przy użyciu irańskich dronów kamikadze. 

Ukraina zaprosiła ekspertów ONZ do zbadania irańskich dronów

Ukraina zaprosiła ekspertów ONZ do zbadania irańskich dronów, używanych przez Rosję do atakowania celów na Ukrainie. Według Kijowa stosowanie tej broni narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa, mówiącej o nałożonych na Iran ograniczeniach w handlu bronią konwencjonalną - podała we wtorek agencja Reutera.

Jak podkreśla Reuters, władze ukraińskie chcą przekonać ONZ, że dokonywane w ostatnich dniach seryjne ataki sił rosyjskich odbywają się przy pomocy irańskich dronów szturmowych Shahed-136, które lecą w kierunku celu, po czym spadają z dużą prędkością i detonują przy uderzeniu.

Agencja zwraca uwagę, że Teheran zaprzecza oskarżeniom o dostarczanie dronów do Moskwy, a Kreml tego nie skomentował.

"Chcielibyśmy zaprosić ekspertów ONZ do jak najszybszego złożenia wizyty na Ukrainie w celu zbadania odzyskanych bezzałogowych statków powietrznych pochodzenia irańskiego po to, aby ułatwić wdrożenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231" – oświadczył ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca w liście przesłanym członkom Rady.

W liście, z datą 14 października, mowa jest o tym, że pod koniec sierpnia drony serii Shahed i Mohajer zostały przekazane Rosji, co Ukraina i główne mocarstwa zachodnie uważają za naruszenie rezolucji nr 2231, która zatwierdziła umowę nuklearną światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku.

Reuters wyjaśnia, że wprawdzie zgodnie z rezolucją embargo na broń konwencjonalną na Iran obowiązywało do października 2020 roku, jednak Ukraina wraz z USA stoją na stanowisku, że dokument ten zawiera ograniczenia dotyczące rakiet i powiązanych technologii, które obowiązują do października 2023 r. i mogą obejmować eksport i zakup zaawansowanych systemów wojskowych, takich jak drony.

W liście władze Ukrainy podkreśliły, że "zarówno bezzałogowy statek powietrzny Mohajer, jak i Shahed spełniają parametry" określone w rezolucji nr 2231, "ponieważ mają zasięg równy lub większy niż 300 kilometrów". (PAP)

kgr/