„Musimy strzec rodziny, a nie ją więzić” - dodał papież podczas audiencji w Watykanie. Rodzina - zaznaczył - to „mężczyzna i kobieta, którzy się kochają i kreują”.
“Odpowiedzialnością tak państwa, jak i Kościoła jest słuchanie rodzin”, „wspieranie ich i zachęcanie w ich misji na rzecz bardziej ludzkiego, bardziej solidarnego i braterskiego świata” - oświadczył Franciszek.
“Nie możemy oczekiwać, aby rodzina była doskonała, by zatroszczyć się o jej powołanie i zachęcić w jej misji” - uważa papież, dodając: „W małżeństwie i rodzinie zawsze będą niedoskonałości”.
„Wiele w społeczeństwie, pełnym pęknięć, zależy od ponownego odnalezienia radości życia rodzinnego, inspirowanego przez Boga” - ocenił.
Zdaniem Franciszka „turbulencje, które teraz wystawiają na próbę wszystkie więzy rodzinne, wymagają skrupulatnego rozeznania, by rozpoznać znaki mądrości i miłosierdzia Boga”.
„Nie jesteśmy prorokami nieszczęścia , ale nadziei - oświadczył. - Dlatego w rozważaniu powodów kryzysu nie traćmy nigdy z oczu pocieszających znaków”.
Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie
Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną został założony przez polskiego papieża w 1981 roku. Instytut jest częścią Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Na mocy decyzji Franciszka od pięciu lat nosi nazwę Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.
Tłumacząc powody tej zmiany, papież zaznaczył, że jego intencją było nadanie "wigoru" tej instytucji i zapewnienie jej szerokiego rozwoju, aby „odpowiedzieć na wyzwania trzeciego tysiąclecia”.
Kładąc nacisk na to, że dodano określenie „Papieski”, Franciszek stwierdził: „Ciężko myliłby się ten, kto odczytywałby odnowione więzy z obowiązującym nauczaniem jako przeciwstawienie misji, otrzymanej wraz z powołaniem” Instytutu.
"Ziarno rośnie i wydaje kwiaty oraz owoce. Jeśli ziarno nie rośnie, jest jak eksponat z muzeum, ale nie rośnie" - mówił.
Słowa te to nawiązanie do polemik, jakie w części środowisk wywołały zmiany wprowadzone przez Franciszka w Instytucie założonym przez św. Jana Pawła II.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
mj/