Radio publiczne (NPR) przypomniało, że podejrzanego o powiązania z Al-Kaidą Parachę, biznesmena i producenta telewizyjnego, aresztowały w 2003 roku władze USA. W ubiegłym roku analizująca sprawę uwięzionych komisja w Guantanamo (GPRB) uznała, że Paracha nie stanowi już znaczącego zagrożenia dla Ameryki.
„Paracha jest co najmniej czwartą osobą, która w tym roku została zwolniona z Guantanamo. Wynika to z wysiłków prezydenta Joe Bidena zmierzających do zmniejszenia populacji więźniów w Guantanamo i ostatecznego zamknięcia placówki” – podkreśla NPR.
„New York Times”: nie wiadomo, czy urzędnicy administracji Bidena nałożyli na pana Parachę jakiekolwiek ograniczenia związane z bezpieczeństwem
„Jego przeniesienie, ogłoszone w sobotę przez pakistański rząd, było zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji mających na celu przygotowanie powrotu. Pentagon odmówił komentarza. Nie było wiadomo, czy urzędnicy administracji Bidena nałożyli na pana Parachę jakiekolwiek ograniczenia związane z bezpieczeństwem, ale prawnik szybko opublikował zdjęcie byłego więźnia siedzącego w McDonaldzie w Karaczi w Pakistanie” – zauważył „New York Times”.
Przytoczył też komunikat MSZ Pakistanu wyrażający zadowolenie, że obywatel tego kraju „przetrzymywany za granicą w końcu połączył się ze swoją rodziną".
Według Pentagonu w Guantanamo pozostaje 35 więźniów. 20 kwalifikuje się do przeniesienia, a trzech do skierowania do badającej poszczególne przypadki komisji weryfikacyjnej. Dziewięciu innych objętych jest procesem komisji wojskowej. Trzech zatrzymanych zostało skazanych.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
dsk/