Zabiegowi ECIRS (poprzez dostęp przez nerkę i moczowód) z użyciem systemu robotycznego Avicenna, został poddany pacjent ze skomplikowaną kamicą nerkową. Prof. Piotr Radziszewski, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM określa zabieg, jako "przełom w leczeniu kamicy nerkowej”.
Lekarze WUM wskazują, że robotyka wkroczyła do urologii już na stałe. Od tego roku refundowane są operacje raka prostaty z użyciem robota Da Vinci. Teraz, pracownicy Kliniki Urologii WUM mają możliwość testowania kolejnego robota jakim jest Avicenna.
Jak tłumaczą specjaliści, pozwala on na znacznie większą precyzję operowania ureterorenoskopem giętkim wprowadzonym do nerki przez moczowód. Operator kontroluje pracę ureterorenoskopu joystickami, a urządzenie koryguje niepożądane ruchy, jak na przykład drgnięcia ręki. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu usunięcia kamieni nerkowych z użyciem lasera.
Pionierski zabieg, który odbył się pod koniec zeszłego tygodnia, wykonał zespół w składzie: Zespół urologiczny: Prof. Piotr Radziszewski, dr Tomasz Piecha, dr Michał Niemczyk; Zespół pielęgniarski: Beata Lubiejewska-Szymaniak, Małgorzata Ryducha; Zespół anestezjologiczny : dr Aleksandra Walczak , pielęgniarka Jolanta Forney.
Większa precyzja i bezpieczeństwo
Avicenna Roboflex jest pierwszym na świecie robotem stosowanym do leczenia kamicy nerkowej. Został zaprojektowany głównie z myślą o procedurze RIRS. To małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu endoskopu giętkiego oraz lasera holmowego.
Specjaliści WUM podkreślają, że użycie robota zwiększa bezpieczeństwo pacjenta, umożliwia operatorowi większą precyzję i ułatwia mu pracę. Zastosowanie robota Avicenna pozwala na kruszenie nawet dużych (do 4 cm) złogów. (PAP)
Źródło: WUM