Trumny ze szczątkami 10. obrońców Westerplatte przewieziono do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku w czwartek rano w asyście wojskowej. Po godz. 15 wystawiono je na widok publiczny, by każdy kto chce, mógł oddać im hołd.
Przed bazyliką zebrało się kilkadziesiąt osób. Wśród nich m.in. Tomasz Zdunkiewicz, który na uroczystości pogrzebowe do Gdańska przyjechał z województwa łódzkiego. "To jest mój obowiązek" - powiedział PAP Zdunkiewicz.
"Kilka miesięcy temu zmarł mój kuzyn, który mieszkał w Gdyni. On przed śmiercią poprosił mnie, żebym uczestniczył we wszystkich uroczystościach związanych z Westerplatte. Więc póki jeszcze mam siły, to przyjeżdżam te 400 km" - wyjaśnił.
Dodał, że jest mocno związany z Westerplatte. "Z miejscowości, w której mieszkam, pochodziło czterech westerplatczyków. Ja ich wszystkich poznałem, jak byłem dzieckiem" - podkreślił.
Kolejną osobą, która chciała oddać hołd obrońcom Westerplatte była gdańszczanka Helena Orłowska. Po wyjściu z bazyliki podkreśliła, że towarzyszyły jej ogromne emocje. "Nareszcie doczekają się godnego pochówku, z oprawą wojskową, z mszą świętą żałobną i z odprowadzeniem na Westerplatte" - powiedziała.
Dodała, że "jest to wzruszająca chwila, na którą Polacy czekali ponad 80 lat". "Tu w bazylice powinni być wszyscy, by oddać im hołd" - oznajmiła.
Emocje towarzyszyły również Teresie Stal z Gdańska. W rozmowie z PAP przyznała, że cały czas to przeżywa. "Nawiążę do słów Jana Pawła II, który, będąc na Westerplatte w 1987 roku powiedział, że +każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte+" - powiedziała.
"Po 83 latach udało się ich odnaleźć i zostaną z godnością pochowani"
"Oni walczyli za naszą ojczyznę. I wreszcie, po 83 latach udało się ich odnaleźć i zostaną z godnością pochowani" - podkreśliła.
W trumnach wystawionych w bazylice św. Brygidy znajdują się szczątki: mjr. Henryka Sucharskiego, kpr. Jana Gębura, leg. Józefa Kity, st. strz. Władysława Okrasy (Okraszewskiego), kpr. Bronisława Peruckiego, plut. Adolfa Petzelta, st. leg. Ignacego Zatorskiego, st. leg. Zygmunta Zięby oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.
Szczątki dziewięciu odnaleziono w trakcie badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej na terenie półwyspu Westerplatte.
"Requiem - pamięci poległych Obrońców Westerplatte"
W czwartkowy wieczór w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbędzie się koncert "Requiem - pamięci poległych Obrońców Westerplatte".
Następnego dnia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku biskup polowy Wojska Polskiego odprawi nabożeństwo żałobne. Po mszy świętej trumny westerplatczyków zostaną wyniesione z kościoła i umieszczone na pięciu samochodach wojskowych, które w kondukcie pogrzebowym przejadą z centrum miasta, ulicami Gdańska na Westerplatte.
Z okazji uroczystości miasto udekorowane będzie biało-czerwonymi flagami. Kolumna wojskowa przejedzie ulicami: Profesorską, Katarzynki, Rajską, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Okopową, Podwale Przedmiejskie, Elbląską, Mostem Wantowym i Sucharskiego.
Obrońcy Westerplatte zostaną pochowani na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.
W uroczystości będą uczestniczyć rodziny westerplatczyków, prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych oraz przedstawiciele władz samorządowych.(PAP)
Autor: Piotr Mirowicz
mj/