Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku poinformował w czwartek, że morska farma wiatrowa na Bałtyku będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wydał już decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy dla przedsięwzięcia "Przyłącze Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego".
Udziałowcami Baltic Power są: Grupa Orlen i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym montaż turbin, kabli i stacji, a w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku.
Baltic Power poinformowała na swojej stronie internetowej, że odcinek morski wynosić będzie około 23 km, a odcinek lądowy - blisko 8 km. Część lądowa przyłącza będzie przechodzić w całości przez tereny nadleśnictwa Choczewo i ominie tereny Natura 2000 (m.in. Siedliskowy Obszar Natura 2000 PLH220003 – Białogóra) i Wydmę Lubiatowską. Kable zostaną wprowadzone do nowej stacji elektroenergetycznej, którą będą budować Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Morska farma wiatrowa Baltic Power jest projektem realizowanym przez Grupę Orlen wspólnie z Northland Power. Na mocy podpisanej w 2021 roku umowy o partnerstwie spółki wspólnie zrealizują na Morzu Bałtyckim inwestycję o mocy do 1,2 GW. (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
mmi/