O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ekshumowano sprowadzane do Polski szczątki prezydentów RP na uchodźstwie

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie - Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego - zostały w czwartek ekshumowane na cmentarzu w Newark-on-Trent w Anglii w związku z ich sprowadzeniem do Polski - podał lokalny dziennik "Newark Advertiser".

 Władysław Raczkiewicz, fot. picture alliance / United Archiv PAP/DPA, August Zaleski, fot. PAP/CAF, Stanisław Ostrowski, fot. wikimedia commons
Władysław Raczkiewicz, fot. picture alliance / United Archiv PAP/DPA, August Zaleski, fot. PAP/CAF, Stanisław Ostrowski, fot. wikimedia commons

Uroczystości sprowadzenia szczątków odbędą się w najbliższą niedzielę. Rozpoczną się one od złożenia wieńców na cmentarzu, po czym odbędzie się msza żałobna w kościele św. Marii Magdaleny oraz uroczystość w ratuszu miasta.

Wezmą w nich udział m.in. burmistrz Newark Laurence Goff, Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej RP, ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek, rodziny prezydentów RP na uchodźstwie i ostatni żyjący członek rządu na Uchodźstwie, Tadeusz Musioł.

Sprowadzone do Polski szczątki zostaną w następną sobotę, 12 listopada, uroczyście złożone w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Znajdą się w nim także prochy Ryszarda Kaczorowskiego, który jest pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w świątyni, oraz symboliczne groby Kazimierza Sabbata, którego prochy znajdują się na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, i Edwarda Raczyńskiego, pochowanego w mauzoleum rodzinnym w Rogalinie.

Rząd RP na uchodźstwie był prawowitym przedstawicielstwem Państwa Polskiego od ewakuacji władz w 1939 r. aż do 1990 roku. Jego siedzibą był najpierw Paryż, a od 1940 r. - Londyn. Urząd prezydenta sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz (1939-1947), August Zaleski (1947-1972), Stanisław Ostrowski (1972-1979), Edward Raczyński (1979-1986), Kazimierz Sabbat (1986-1989) i Ryszard Kaczorowski (1989-1990).

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

mj/

Zobacz także

  • Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Polakom ratującym Żydów na placu Zwycięstwa w Ciepielowie Fot. PAP/Piotr Polak

    Prezydent w dniu pamięci o Polakach ratujących Żydów. "Znaleźli się w jakimś sensie w pułapce"

  • Fot. PAP/Marcin Obara

    "Pożegnalne disco" przed Pałacem Prezydenckim [NASZE WIDEO]

  • Uroczystości pogrzebowe Barbary Skrzypek w Gorlicach. Fot. PAP/	Grzegorz Momot

    Barbara Skrzypek spocznie w Gorlicach. Pogrzeb z udziałem prezydenta i polityków PiS

  • Mark Carney i Emmanuel Macron Fot. PAP/EPA/Thomas Padilla

    Francja i Kanada żądają od Rosji jasnych zobowiązań ws. pokoju na Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP