Sondaż. Większość Polaków popiera budowę elektrowni atomowych w kraju

2022-11-06 13:48 aktualizacja: 2022-11-06, 22:35
Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)
Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)
Większość Polaków popiera budowę dwóch elektrowni atomowych w naszym kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

W opublikowanej w niedzielę informacji przekazano, że ankietowanym zadano pytanie: "czy popiera Pani/Pan budowę w Polsce dwóch elektrowni atomowych, zaplanowanych w ramach rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej?".

"Zdecydowanie tak" lub "raczej tak" odpowiedziało 56 proc. badanych, z kolei 24 proc. zadeklarowało, że "zdecydowanie nie" lub "raczej nie". 20 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie zdania.

Sondaż pokazał, że nieco niższe jest poparcie dla budowy w Polsce większej liczy elektrowni jądrowych, także przez prywatne konsorcja. Poparcie dla takiego rozwiązania wyraziło 42 proc. badanych. Nadal jednak zwolennicy takiego rozwiązania mają przewagę nad przeciwnikami, których jest 33 proc. 25 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 28 do 31 października 2022 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1058 osób. 

Projekt jądrowy w Polsce 

W środę Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Zgodnie z nią, pierwsza taka elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Uchwała wskazuje, że budowę wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce zrealizuje Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Odpowiada ona m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego, pełni też rolę inwestora.

Jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, pierwszy blok elektrowni, która zostanie wybudowana w północnej Polsce, powstanie do 2033 r. Z kolei w piątek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że drugi projekt w ramach rządowego programu PPEJ "jest w fazie negocjacji i nie ma żadnych rozstrzygnięć". Zaznaczył jednocześnie, że "nie wykluczamy żadnego z tych partnerów, którzy dotychczas negocjowali(...) Podmioty, które prowadziły z nami rozmowy nadal są brane pod uwagę".

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła piątek, że pierwsze 3 reaktory, które powstaną w Polsce będą miały moc prawie 4GW. "Jeden reaktor pokrywa zapotrzebowanie 4 mln gospodarstw domowych, przy trzech mówimy już o 12 mln gospodarstw domowych" - powiedziała.

Wskazała, że w 2026 r. rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej, a w 2033 r. - jak zaznaczyła - "będziemy mieli pierwszy reaktor i pierwszą produkcję prądu z tego źródła. Co dwa lata będzie powstawał kolejny reaktor". (PAP)

mmi/