Szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie - Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, które były w ubiegły czwartek ekshumowane na cmentarzu Newark-on-Trent w Anglii, w sobotę będą sprowadzone do Polski. Tego samego dnia zostaną uroczyście złożone w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Jak powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, "jest plan, by pan prezydent Andrzej Duda uczestniczył w uroczystości", która 12 listopada odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej.
W Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie znajdą się także prochy Ryszarda Kaczorowskiego, który jest pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w świątyni, oraz symboliczne groby Kazimierza Sabbata, którego prochy znajdują się na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, i Edwarda Raczyńskiego, pochowanego w mauzoleum rodzinnym w Rogalinie.
W Newark pożegnano trzech prezydentów RP na uchodźstwie
W niedzielę w Newark w Wielkiej Brytanii odbyły się uroczystości pożegnalne trzech prezydentów II RP na uchodźstwie. przed południem polska delegacja złoży kwiaty na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent, dotychczasowym miejscu pochówku prezydentów.
Newark ma długie związki z polską historią. Podczas II wojny światowej w znajdujących się tam bazach RAF stacjonowały polskie jednostki lotnicze. W Newark znajduje się największa liczba grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii.
Uroczystość w ratuszu Newark poprzedziła msza w miejscowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny.
W czasie mszy trumny prezydentów zostały udekorowane proporcami prezydenta RP oraz Orderami Orła Białego, który z racji sprawowanego urzędu przysługuje każdemu prezydentowi RP oraz Orderami Wojennymi Virtuti Militari (tym drugim odznaczeniem byli wyróżnieni prezydenci Raczkiewicz i Ostrowski). Po zakończeniu homilii trumny ze szczątkami prezydentów opuściły świątynię w asyście żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Do Polski zostaną przywiezione 12 listopada.
Rząd RP na uchodźstwie był prawowitym przedstawicielstwem Państwa Polskiego od ewakuacji władz w 1939 r. aż do 1990 roku. Jego siedzibą był najpierw Paryż, a od 1940 r. - Londyn.
Urząd prezydenta sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz (1939-1947), August Zaleski (1947-1972), Stanisław Ostrowski (1972-1979), Edward Raczyński (1979-1986), Kazimierz Sabbat (1986-1989) i Ryszard Kaczorowski (1989-1990). (PAP)
Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
mmi/