Polsko-wietnamskie konsultacje. Jeden z najbardziej perspektywicznych rynków polskiego eksportu

2022-11-22 12:49 aktualizacja: 2022-11-22, 12:59
 Ministerstwo Rozwoju i Technologii w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Ministerstwo Rozwoju i Technologii w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Ograniczenie barier dla polskiego eksportu, rozwój handlu i zielone technologie to tematy konsultacji gospodarczych polsko-wietnamskich prowadzonych w Wietnamie z udziałem wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka - poinformował we wtorek PAP resort rozwoju.

MRiT przekazało, że podczas trwających od wtorku do czwartku pierwszych konsultacji gospodarczych polsko-wietnamskich "omówiona zostanie sytuacja gospodarcza w obu krajach, rozwój handlu, ograniczenie barier dla polskiego eksportu, ratyfikacja umowy UE-Wietnam o ochronie inwestycji, zielone technologie, wsparcie dla uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego i poparcie powołania wspólnej izby handlowej".

Zaplanowano też spotkanie z polskimi firmami z sektora farmaceutycznego oraz wietnamskimi inwestorami - dodano.

Jak wyjaśniono, spotkanie polskiej delegacji pod przewodnictwem wiceszefa MRiT, pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorza Piechowiaka odbywa się na podstawie porozumienia podpisanego w 2017 r. w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie.

Wietnam jest największym partnerem handlowym Polski w Azji Południowo-Wschodniej - zwrócił uwagę resort rozwoju. Dodano, że w 2021 r. dwustronne obroty handlowe wyniosły 4,66 mld dol. Resort przywołał raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego z grudnia 2021 r., w których Wietnam został zaliczony "do najbardziej perspektywicznych rynków dla polskiego eksportu". Obowiązująca od 1 sierpnia 2020 r. umowa o wolnym handlu UE-Wietnam (EVFTA) uprościła dostęp do rynku wietnamskiego - przypomniano.

W ramach trwających od 22 do 24 listopada konsultacji w Wietnamie polska delegacja spotka się z m.in. z przedstawicielami wietnamskich resortów gospodarczych - przekazało MRiT. Wskazano na spotkania: w Ministerstwie Przemysłu i Handlu (konsultacje gospodarcze), Ministerstwie Planowania i Inwestycji (dyskusja o polskich kredytach rządowych), oraz Ministerstwie Zasobów Naturalnych i Środowiska (utworzenie polsko-wietnamskiej stacji naukowo-badawczej, GreenEvo, zasoby naturalne).

Wizycie towarzyszyć mają także rozmowy z przedstawicielami Wietnamskiej Izby  Przemysłowo-Handlowej oraz Izby  Gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej. "Delegacja spotka się również z polskimi firmami z sektora farmaceutycznego  oraz wietnamskimi inwestorami" - poinformowano. Dodano, że program wyjazdu obejmuje też spotkanie w Zgromadzeniu Narodowym (współpraca parlamentarna) oraz z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni. (PAP)

Autorka: Magdalena Jarco

kgr/