Nowy ambasador Polski w Niemczech. Dziękował Polakom za wkład w rozwój RFN bez utraty poczucia łączności z krajem

2022-11-22 19:57 aktualizacja: 2022-11-22, 19:06
Ambasador Dariusz Pawłoś Fot. PAP/Marcin Obara
Ambasador Dariusz Pawłoś Fot. PAP/Marcin Obara
Dariusz Pawłoś złożył we wtorek na ręce prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera listy uwierzytelniające wystawione przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Tym samym oficjalnie rozpoczyna pełnienie funkcji ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w RFN - poinformowała PAP rzeczniczka ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.

Do końca stycznia 2022 roku ambasadorem RP w Berlinie był prof. Andrzej Przyłębski.

Dariusz Pawłoś to germanista i dyplomata. W latach 2017-2021 był rzecznikiem prasowym polskiej ambasady w Berlinie. Później był zastępcy dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. Od marca 2022 roku pełnił funkcję dyrektora zarządzającego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

W latach 2008-2017 był przewodniczącym zarządu Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie". W latach 90. XX w. uczył języka niemieckiego w LXXIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie.

Zawieszenie wiechy nad nowym budynkiem ambasady 6 grudnia

Na 6 grudnia planowane jest zawieszenie wiechy nad nowym budynkiem polskiej ambasady w Berlinie. Podczas niedawnej uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbyła się w bazylice Św. Jana w Berlinie, Dariusz Pawłoś mówił: "Chciałbym, a właściwie jestem pewien, że tak się stanie, że ta nowa piękna polska ambasada będzie dobrze służyła wszystkim Polakom w Niemczech. I że będzie ona miejscem naszych przyszłych spotkań i uroczystości". Podkreślił także, zwracając się do Polonii, że "każdy Polak jest za granicą ambasadorem swojego kraju. I to właśnie państwo jesteście pierwszymi i najważniejszymi ambasadorami Polski w Niemczech. Dlatego wielki szacunek i niekłamany podziw budzi umiejętność z jaką Polacy w Niemczech potrafią dawać wkład w rozwój Republiki Federalnej Niemiec, nie tracąc przy tym poczucia łączności z krajem pochodzenia swojego lub swoich przodków".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

mar/